RegionalneWarszawaZa darmo: weekendowy cykl spotkań inspirowanych wystawą "1947/BARWY RUIN"

Za darmo: weekendowy cykl spotkań inspirowanych wystawą "1947/BARWY RUIN"

Posłuchaj o pierwszym etapie odbudowy Warszawy, Wrocławia i Szczecina

Za darmo: weekendowy cykl spotkań inspirowanych wystawą "1947/BARWY RUIN"

Henry N. Cobb wraz z grupą amerykańskich architektów przyjechał do Polski w roku 1947, by obejrzeć postępy w odbudowie krajów zniszczonych wojną. Wykonane podczas tej wizyty zdjęcia zostały po raz pierwszy pokazane publicznie w Polsce przez Dom Spotkań z Historią w ramach ekspozycji "1947/BARWY RUIN". Wernisaż wystawy odbył się 26 października. W ten weekend odbędzie się cykl spotkań inspirowanych wystawą. Będzie można usłyszeć m.in. o pierwszym etapie odbudowy Warszawy, odgruzowaniu miasta, powstających planach urbanistycznych i projektach architektonicznych.

Program:

17 listopada (sobota)

● 17.00: Warszawa 1945-1947 w planach odbudowy miasta

Autorzy wystawy – Maria Sołtys i Krzysztof Jaszczyński zapraszają na spotkanie poświęcone odbudowie tej części Warszawy, której nie uchwycił obiektyw Henry’ego N. Cobba. Prowadzący opowiedzą o pierwszym etapie odbudowy, odgruzowaniu miasta, powstających planach urbanistycznych i projektach architektonicznych, adaptacjach ocalałych obiektów, nowych realizacjach oraz zatwierdzonym w 1946 roku 3-letnim planie odbudowy gospodarczej.

18 listopada (niedziela)

● 15.00: Opowieść prezydenta, reż. Andrzej Androchowicz, (Polska, 1978, 26’)

Wspomnienia pierwszego polskiego prezydenta Szczecina – Piotra Zaremby, inżyniera architekta-urbanisty (specjalność: planowanie przestrzenne).

● 15.30: Odbudowa Wrocławia, reż. Marcin Bradke (Polska, 2005, 28’)

W sierpniu 1944 roku Niemcy ogłosili Wrocław Festung Breslau (Twierdzą Wrocław). Miasto zniszczone zostało w ok. 75%. Jaki jest dziś stosunek mieszkańców do dzieła odbudowy i przedwojennej „perły wschodnich Niemiec”. Czy rekonstrukcja trwa nadal?

● 16.00: spotkanie Nie tylko Warszawa: Szczecin i Wrocław w 1947 roku

W 1947 roku, w ramach World Studytour (wycieczka edukacyjna) do Polski przyjechała grupa amerykańskich i kanadyjskich architektów, aby zapoznać się z planami odbudowy zniszczonych w czasie wojny polskich miast. Na szlaku wycieczki znalazły się poza Warszawą również Szczecin i Wrocław – dramatycznie zniszczone miasta na Ziemiach Odzyskanych. Dzięki kolorowym zdjęciom jednego z uczestników wycieczki – Henry'ego N. Cobba, prezentowanym po raz pierwszy po 65 latach od ich wykonania, możemy zobaczyć, jak przedwojenne Breslau i Stettin wyglądały dwa lata po zakończeniu II wojny światowej.

Miłośnicy historii Wrocławia i Szczecina – Michał Kaczmarek i Piotr Popów ze Stowarzyszenia Wratislaviae Amici oraz Paweł Knap, pracownik oddziału IPN w Szczecinie, redaktor naczelny Magazynu Miłośników Szczecina "Szczeciner" opowiedzą o zniszczeniach tych miast i planach ich odbudowy. Pokażą również, jak miejsca uwiecznione przez Henry'ego N. Cobba wyglądały przed wojną. Spotkanie poprowadzą Ryszard Mączewski i Krzysztof Jaszczyński z Fundacji „Warszawa1939.pl” – współorganizatora wystawy.

Organizatorzy: DSH, Fundacja „Warszawa1939.pl”

Obraz

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)