Za darmo: VII edycja „Spacerkiem po Warszawie”
Jak wygląda architektura socrealistyczna w Warszawie. Skąd się wzięła?
Darmowe wykłady z cyklu „Spacerkiem po Warszawie” przeznaczone są dla wszystkich, ale szczególnie dla studentów kierunków humanistycznych oraz uczniów wybierających tematy związane z kulturą i historią najnowszą. Podczas najnowszego wykładu, „Realizm socjalistyczny w stolicy 1949–1956” przedstawione zostaną założenia architektoniczne/urbanistyczne i ich stylistyka (gmachy użyteczności publicznej, obiekty przemysłowe, architektura sportowa i rekreacyjna, architektura mieszkaniowa) oraz ich wpływ na kształt miasta i życie mieszkańców – na tle historycznym, społecznym i ideologicznym.
Miejsce i data: Centrum Edukacyjne IPN Przystanek Historia im. Janusza Kurtyki, Warszawa, ul. Marszałkowska 21/25 (przystanek Trasa Łazienkowska). 20 grudnia (czwartek), godz. 17.00.
Temat: Stalinowska doktryna realizmu socjalistycznego: założenia i osiągnięcia. Plan Sześcioletni.
- Sytuacja urbanistyki i architektury w ZSRR około 1930 r.
- Przyczyny wdrożenia doktryny realnego socjalizmu w ZSRR i jej założenia
- Plany przebudowy miast w ZSRR
- Pierwsze osiągnięcia na polu architektury
- Socrealizm w służbie odbudowy miast w ZSRR po II wojnie światowej
- „Siedem sióstr Stalina” i inne soc-wieżowce w ZSRR
- Moskiewskie wizje socjalistycznej Warszawy
- Początki doktryny socrealizmu w Polsce
- Założenia Planu Sześcioletniego budowy Warszawy
Wykład poprowadzi Jarosław Zieliński, historyk architektury i jeden z najbardziej cenionych współczesnych varsavianistów, autor m.in. wielotomowego "Atlasu dawnej architektury ulic i placów Warszawy", albumu "Warszawa zburzona i odbudowana" i wielu innych. Udział w seminarium – jako forma doskonalenia zawodowego – zostanie potwierdzony pisemne.