Za darmo: Przegląd filmowy Afro-Ameryka w Kino.Lab
Czarna społeczność w Stanach Zjednoczonych na dużym ekranie
15.02.2013 11:46
Kino.Lab, Ambasada USA i Fundacja "Afryka Inaczej" zapraszają na 5 dni filmów o afroamerykanach.* Od 20 lutego (środa) do 24 lutego (niedziela) odbędzie się III Przegląd Afro-Ameryka. Program przeglądu składa się z filmów, które opisują realia życia czarnej społeczności Stanów Zjednoczonych, oraz dotykają jej problemów, zarówno w perspektywie historycznej jak też współcześnej. *Wstęp na wszystkie filmy jest wolny.
Wszystkie prezentowane filmy powstały po 2000 roku. Wyjątek stanowi jeden szczególny tytuł - otwierający przegląd "Within Our Gates" Oscara Micheux,* najstarszy zachowany film reżysera afro-amerykańskiego*. Pokaz będzie połączony z promocją książki Micheux "Podbój", po raz pierwszy przetłumaczonej na językjęzyk polski. Jest to autobiograficzna powieść, której główny bohater pokonuje trudności związane z realizacją marzeń o poprawie swojego życia. Książka oddaje w idealny sposób charakter jej autora. Micheaux sam pokonał drogę bohatera „The Conquest” od pucybuta po producenta i reżysera filmowego, a także pisarza.
PROGRAM:
20 lutego (środa):
- 18:00 - Within Our Gates. Reż. Oscar Micheaux, USA, 1920
- 20:00 - Red Tails / Eskadra "Czerwone Ogony". Reż. Anthony Hemingway, USA, 2012
21 lutego (czwartek):
- 18:30 - The Great Debaters / Klub Dyskusyjny. Reż. Denzel Washington, USA, 2007
22 lutego (piątek):
- 20:00 - She Hate Me; Rez. Spike Lee, USA 2004
23 lutego (sobota):
- 17:00 - Ray. Reż. Taylor Hackford, USA, 2004
- 20:00 - Badassss. Reż. Mario van Peebles, USA, 2003
24 lutego (niedziela):
- 19:00 - Antwone Fisher. Reż. Denzel Washington, USA, 2002
Within Our Gates
Klasyczny niemy film z lat 20. o ponurych rasistowskich czasach Jima Crowa i Ku Klux Klanu. Historia Afro-Amerykanki, Sylvii Landry (Evelyb Preer), która podróżuje z południa na północ Stanów, aby zebrać pieniądze na otwarcie szkoły dla biednych czarnych dzieci. Początkowo jej misja okazuje się porażką, jednak po nawiązaniu romansu z czarnym lekarzem i przy jego pomocy udaje jej się zebrać potrzebną sumę.
Przed filmem prelekcja połączona z promocją książki Podbój Oscara Micheaux.
Red Tails / Eskadra "Czerwone Ogony"
Historia Tuskegee Airmen, pierwszej eskadry afroamerykańskich pilotów latających w misjach bojowych podczas II wojny światowej. Film w gwiazdorskiej obsadzie, opisujący mało znany w Polsce epizod ostatniej wojny.
Klub dyskusyjny / The Great Debaters
Dramat wyreżyserowany przez Denzela Washingtona, oparty na prawdziwej historii Melvina B. Tolsona, nauczyciela w teksańskim Wiley College. W 1935 Tolson stworzył tam studenckie koło mówców, które na narodowym konkursie rzuciło wyzwanie samemu Harvardowi.
Ona mnie nienawidzi / She Hate Me
Jack ma kłopoty finansowe. Jego była narzeczona i jej kochanka chcą mieć dziecko i oferują mu kilka tysięcy dolarów za... zapłodnienie jednej z nich. Wkrótce zgłaszają się kolejne kobiety i interes szybko się rozkręca. Sytuacja jednak robi się skomplikowana, gdy okazuje się, że jedną z zapłodnionych jest piękna córka szefa lokalnej mafii...
Ray reż. Taylor Hackford, USA 2004, 152'
Film opisuje życie muzyka Raya Charlesa, począwszy od biednych czasów dzieciństwa spędzonych w Albany, aż do wielkiego sukcesu, okupionego walką z rasizmem, uzależnieniem od narkotyków i problemami miłosnymi. Charles stracił wzrok w wyniku cukrzycy, na którą zachorował w wieku 6 lat. Nut nauczył się czytając podręczniki napisane językiem Braille'a.
Baadasssss reż. Mario van Peebles, USA 2003, 108'
Baadasssss to hołd złożony Melvinowi Van Peebles, ojcu reżysera i jednocześnie pionierowi walk o równość ras w kinematografii, jednemu z głównych przedstawicieli Nowej Fali Kina Afroamerykańskiego. Ta zajmująca opowieść koncentruje się na roku 1971, kiedy to powstał głośny film Melvina: Sweet Sweetback Baadasssss Song (debiutował w nim jako aktor syn Mario).
Antwone Fisher reż. Denzel Washington, USA 2002, 120'
Antwone Fisher jest młodym żołnierzem amerykańskiej marynarki wojennej, który szokuje otoczenie niekontrolowanymi wybuchami agresji. Gdy Antwone prowokuje kolejną awanturę, przełożeni rozkazują mu rozpocząć terapię u cenionego psychiatry, dr. Jerome'a Davenporta. Początkowo Antwone zamyka się w sobie i odmawia współpracy, w końcu jednak przełamuje wewnętrzne opory i otwiera się na innych.