Za darmo: Piknik Humanitarny
Polska Akcja Humanitarna zaprasza na uroczyste obchody Dnia Pomocy Humanitarnej w Zielonym Jazdowie (CSW Zamek Ujazdowski), które odbędą się w niedzielę 18 sierpnia 2013
Na wszystkich czekać będzie szereg atrakcji związanych z szeroko pojętą tematyką pomocy humanitarnej i działań PAH. Przez cały dzień od godziny 11:00 do 17:00 pracownicy i wolontariusze PAH prowadzić będą aktywności, spotkania, pokazy slajdów. Podczas pikniku działać będzie sklepik humanitarny, z którego dochód przeznaczony zostanie na dostarczenie wody dla ofiar kryzysów humanitarnych. * *
Spotkania tematyczne:
12:00 -12:45 – "Globtroter, marzyciel czy szaleniec – kim naprawdę jest pracownik humanitarny?" Na te i inne pytania odpowie i pokaże na zdjęciach Janina Ochojska, założycielka i prezes Polskiej Akcji Humanitarnej. Spotkanie poprowadzi Izabela Wilczyńska, specjalistka ds. rzecznictwa.
13:00-13:45 – "Syria intymnie. Wspomnienia przy mettcie." O tym jakimi ludźmi są Syryjczycy i jakim krajem była Syria przed wojną opowie i pokaże Kamil Haidar. Lider zespołu Maqama, w połowie Syryjczyk w połowie Polak, niemal dekadę swojego życia spędził z rodzicami w krajach Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej.
14:00 – 14:45 – „Trzy miesiące, trzydzieści tanzańskich mam i ja, czyli dlaczego Tanzania jest krajem przedsiębiorczych kobiet?” – opowie i pokaże Magda Bodzan, uczestniczka stażu GLEN w Tanzanii, specjalistka ds. edukacji globalnej.
15:00-15:45 – Co to jest „Somalia syndrom” i jak to możliwe, że na środku pustyni w Somalii można zapłacić przelewem internetowym opowie i pokaże Maria Wojtanek, koordynatorka programu PAH w Somalii.
16:00-16:50 – Butelkowe oświecenie czyli jak za pomocą plastikowej butelki i wody zrobić świecącą żarówką – warsztat prowadzony przez Karola Skałowskiego, uczestnika GLEN w Etiopii.
Gry i atrakcje:
11:00, 13:00, 15:00 – rozgrywki gry wielkoformatowej „Woda w Sudanie Południowym”. Gra stworzona przez Karola Madeja – autora popularnej „Kolejki” i grafików z rzeczyobrazkowe.pl. Podczas rozgrywki każdy gracz będzie mógł wcielić się w mieszkańca/kę Sudanu Południowego i zobaczyć jak wygląda ich życie i zwyczajny dzień. Dlaczego woda jest taka ważna, co wspólnego ma woda ze szkołą i co się dzieje kiedy nadchodzi susza – odpowiedzi na te i inne pytania pozna każdy uczestnik gry.
12:00, 14:00., 16:00 – czytanie na trawie czyli małe i duże odpowiedzi na pytania: skąd się bierze woda, co znaczy współpraca i dlaczego chłopiec z Haiti jest taki smutny (zapraszamy wszystkie dzieci).
Przez cały dzień (11:00-17:00):
• pchli targ (cały dochód zasili konto zbiórki na rzecz dostępu do wody)
• wystawa fotografii Wojciecha Grżedzińskiego z Sudanu Południowego
• sklepik rękodzieła afrykańskiego i nie tylko
• księgarnia PAH – darmowa dystrybucja książki „Świadomi i pomocni” o odpowiedzialnej turystyce