Trwa ładowanie...

Za darmo: Najlepsze europejskie filmy roku 2013

Dni Filmowe LUX niebawem w kinie Muranów

Za darmo: Najlepsze europejskie filmy roku 2013
d22qrml
d22qrml

Gutek Film, kino Muranów oraz Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego w Polsce zapraszają na pokazy filmów* nominowanych do Nagrody Filmowej Parlamentu Europejskiego LUX 2013.* Zaprezentowane zostaną trzy filmy będące finalistami tegorocznej edycji tych wyróżnień. Jeden z nich 11 grudnia otrzyma główną nagrodę Parlamentu Europejskiego dla najlepszego europejskiego filmu 2013 roku. Jej wręczenie odbędzie się w siedzibie Parlamentu w Strasburgu. Natomiast przegląd filmów odbędzie się w dniach 29 listopada - 2 grudnia w warszawskim kinie Muranów. Każdego dnia zostanie pokazany jeden z filmów z finałowej trójki, a 29 listopada przed filmem "Olbrzym-Samolub" odbędzie się debata na temat "Młodzi w Europie".

Wstęp na pokazy jest bezpłatny.Wejściówki na seanse można odbierać od 22 listopada w kasie kina Muranów w godz. 10.00 - 20.30 - liczba biletów jest ograniczona.

Opisy filmów wchodzących w skład przeglądu:

Olbrzym-Samolub (The Selfish Giant)
, reżyseria: Clio Barnard, Wielka Brytania 2013, 93 min.

Współczesna bajka o 14-letnim Arborze i jego najlepszym przyjacielu Swiftym. Chłopcy zostają relegowani ze szkoły i żyją na marginesie społeczności lokalnej. Poznają Kittena, handlarza złomem, i zaczynają dla niego pracować używając do zbierania złomu konia z wozem. Tworzą zgrany zespół: Swifty ma naturalny talent do zajmowania się końmi, a Arbor żyłkę biznesową i łatwość wysławiania się. Trwa to do czasu, kiedy Arbor podejmuje rywalizację z Kittenem, przez co staje się zachłanny i brutalny. Napięte stosunki prowadzą do tragicznego zdarzenia, które wszystkich zmieni w sposób nieodwracalny.

d22qrml

Miele, reżyseria: Valeria Golino, Włochy / Francja 2013, 100 min.

Irene żyje samotnie w pewnej izolacji społecznej. Pomaga nieuleczalnie chorym godnie odejść z tego świata poprzez potajemne podawanie im leków. Pewnego dnia dostarcza śmiertelną dawkę nowemu "klientowi", po to by chwilę później odkryć, że ten jest zupełnie zdrowy. Irene zrobi wszytko żeby nie być odpowiedzialną za jego samobójstwo. Od tej chwili Irene i Grimaldi wbrew sobie tkwią w napiętej i nietypowej relacji, która na zawsze odmieni życie Irene.

W kręgu miłości, reżyseria: Felix van Groeningen, Belgia 2012, 113 min.

Film "W kręgu miłości" opowiada historię miłości Elise i Didera. Ona prowadzi salon tatuażu, on gra na banjo w zespole. Przeżywają miłość od pierwszego spojrzenia, mimo że bardzo wiele ich dzieli. On mówi, ona słucha. On jest zagorzałym ateistą, a jednocześnie naiwnym romantykiem. Ona ma wytatuowany krzyż na szyi, choć twardo stąpa po ziemi. Ich szczęście jest zupełne po narodzinach córeczki Maybelle. Niestety w wieku sześciu lat Maybelle zapada na poważną chorobę. Didier i Elise reagują na różne sposoby, ale Maybelle nie pozostawia im wyboru: będą musieli wspólnie o nią walczyć. Film otrzymał specjalną nagrodę publiczności na tegorocznym festiwalu filmowym w Berlinie.

d22qrml
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d22qrml
Więcej tematów