Trwa ładowanie...

Za darmo: Kino Letnie w CNK

Każdy wieczór filmowy jest podróżą do innego miasta, a każde miasto to opowieść o innych perspektywach rozwoju

Za darmo: Kino Letnie w CNK
d4ydvbg
d4ydvbg

Na Międzynarodowym Biennale Architektury w Rotterdamie w 2012 roku, XXI wiek okrzyknięto epoką wielkich metropolii. Ocenia się, że miasta takie jak Szanghaj, Sao Paulo czy Nowy Jork zmieniają się w swoiste państwa w państwach! Warto je poznać i oswoić. Dlatego w ramach tegorocznej edycji Kina Letniego w Parku Odkrywców, Centrum Nauki Kopernik proponuje filmowy przewodnik po największych światowych aglomeracjach. - Tak zachęcają organizatorzy III Edycji Kina Letniego w CNK.

Co piątek będzie można wybrać się się do innego miasta: Buenos Aires, Nowego Jorku, Paryża, Pekinu. Seanse filmowe poprzedzają dyskusje ze specjalistami. Zaproszeni goście pokazują, jakim globalnym tendencjom podlega Warszawa oraz które miasta kreują warte naśladowania wzorce. Spotkania prowadzi Adam Leszczyński, dziennikarz i publicysta (Gazeta Wyborcza, Polityka, Przekrój, Newsweek, National Geographic, Wiedza i Życia, Krytyka Polityczna). Każdy seans to spotkanie z ciekawymi ludźmi - urbanistami, architektami i kulturoznawcami. Wstęp wolny.

Program:
5 lipca, godz. 21.00
Medianeras, reż. Gustavo Taretto | 95 min., Argentyna/Hiszpania/Niemcy 2011
Romantyczna opowieść o dwóch introwertykach, poszukujących miłości. Film to również wyjątkowej klasy esej na temat Buenos Aires – jego wyjątkowej, chaotycznej architektury, która w dosłowny sposób wpływa na ludzkie zachowania i emocje.
Czy architektura wpływa na nasze emocje? - spotkanie z dr Elżbietą Anną Sekułą, kulturoznawcą i socjologiem z Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej

12 lipca, godz. 21.00
Waydowntown, reż. Gary Burns | 87 min., Kanada 2000
Czarna komedia przedstawiająca życie przeciętnego pracownika korporacji. Grupa przyjaciół zakłada się o to, kto z nich dłużej wytrzyma bez wychodzenia na zewnątrz, przemieszczając się jedynie przejściami podziemnymi.
Jak nie zagubić się w mieście ze stali i szkła? - spotkanie z dr hab. Jackiem Wesołowskim, adiunktem w Instytucie Architektury i Urbanistyki Politechniki Łódzkiej.

d4ydvbg

19 lipca, g. 21.00
Nienawiść, reż. Mathieu Kassovitz | 95 min., Francja 1995
Dzień z życia trzech przyjaciół, wychowanych na paryskim przedmieściu – w miejscu pełnym konfliktów i przemocy, podzielonym etniczne i klasowo. Stan wrzenia społecznego, przedstawiony dwadzieścia lat temu, pozostaje wciąż aktualny.
Miasto przestrzenią podziałów czy obietnicą wolności? - spotkanie z dr Łukaszem Jurczyszynem – socjologiem, pracownikiem Akademii Humanistycznej w Pułtusku oraz Collegium Civitas.

26 lipca, godz. 21.00
Śmietnisko, reż. Lucy Walker | 90 min., Wielka Brytania 2010
Inspirujący dokument o ubogich mieszkańcach Rio de Janeiro. Zapis współpracy artysty Vika Muniza z grupą tzw. „catadores”- zbieraczy śmieci. Dowód na to, że sztuka może mieć realny wpływ na poprawę ludzkiego życia.
Jak zaplanować zdrowe miasto? - spotkanie z Grzegorzem Młynarskim – pedagogiem, socjologiem, redaktorem i wydawcą.

2 sierpnia, godz. 21.00
Detropia, reż. Heidi Ewing, Rachel Grady | 90 min., USA 2012
Nagrodzony na festiwalu w Sundance dokument o współczesnym Detroit – symbolicznym mieście czasów kryzysu, z którego masowo emigrują mieszkańcy.
Kto odpowiada za przyszłość miast? - spotkanie z dr Joanną Kusiak – doktorantką w Instytucie Socjologii UW

9 sierpnia, godz. 21.00
Rower z Pekinu, reż. Xiaoshuai Wang | 113 min., Chiny, Tajwan 2001
Współczesny Pekin, widziany oczami młodego mężczyzny z prowincji. Obraz chińskiego społeczeństwa w trakcie transformacji, funkcjonującego wciąż pomiędzy komunistyczną mentalnością a potrzebami, jakie niesie za sobą współczesny kapitalizm.
Jak być produktywnym i nie zwariować? - spotkanie z Joanną Erbel – socjologiem miasta, fotografem, publicystką „Dziennika Opinii”.

d4ydvbg

16 sierpnia, godz. 21.00
Tysiąc klownów, reż. Fred Coe | 118 min., USA 1965
Obraz Manhattanu jako imponującej maszyny ludzkiej, w której każdy trybik nastawiony jest na osobisty sukces. Czy głównemu bohaterowi uda się zachować poczucie wolności, godząc się jednocześnie na reguły, jakie wymusza na nim społeczeństwo?
Miejski styl życia – moda czy filozofia? - spotkanie z Martyną Obarską – dziennikarką działu kulturalnego kwartalnika „Res Publika Nowa”.

23 sierpnia, godz. 21.00
Śpioch, reż. W. Allen | 89 min., USA 1973
Slapstickowa podróż do przyszłości – świata bez wielkich miast, zarządzanego przez dyktatora - widmo, po którym pozostał jedynie nos.
Gdzie zamieszkamy w przyszłości? - spotkanie z Maciejem Czeredysem – architektem, urbanistą.

Dodatkowe szczegóły Kina Letniego CNK znajdziemy TUTAJ .

d4ydvbg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4ydvbg
Więcej tematów