RegionalneWarszawaZa darmo: Festiwal Filmów Emigracyjnych

Za darmo: Festiwal Filmów Emigracyjnych

EMiGRA 2014 – Festiwal Filmów bez Granic

Za darmo: Festiwal Filmów Emigracyjnych

W dniach 24-26 października 2014 odbędzie się po raz drugi w* Oranżerii Pałacu w Wilanowie* Festiwal Filmow Emigracyjnych EMiGRA.* *Jest on nowatorskim na skalę światową przedsięwzięciem, pokazującym poprzez film życie na emigracji. EMiGRA to prekursorska impreza o Polakach na całym świecie i dla Polaków na całym świecie, to spotkanie Polaków ze Wschodu i Zachodu z publicznością polską.

Ważnym nowym elementem EMiGRY będą filmy o imigrantach, mieszkających w Polsce – o tym, jak z ich punktu widzenia wygląda życie obcokrajowca w naszym kraju. W programie EMiGRY 2014 pokazane zostanie 20 filmów z całego świata.

Ze względu na aktualną sytuację polityczną, w tegorocznej edycji festiwalu szczególną uwagę poświęcimy Ukrainie. Podczas uroczystości otwarcia festiwalu pokażemy dokument, zrealizowany przez młodą ekipę "Kuriera Galicyjskiego" ze Lwowa zatułowany Rewolucja godności.

Nie zabraknie też Białorusi, Ameryki Południowej oraz krajów "typowo emigracyjnych" – Niemiec, Wielkiej Brytanii i USA.

Aby zwrócić uwagę polskich filmowców, w jak różnorodny sposób można poruszać tematy emigracyjne we współczesnym kinie, zaprezentowane zostaną dwa filmy fabularne z Niemiec – komedię Almanya, w reżyserii Yasemin Şamdereli oraz poetycko-filozoficzną fabułę Na krawędzi nieba, w reżyserii Fatiha Akina, z udziałem dwóch aktorek polskiego pochodzenia – Hanny Schygulli i Patrycji Żiółkowskiej.

W ramach retrospektywy zaprezentowane zostanie należące już dziś do klasyki filmowej Jezioro Bodeńskie, w reżyserii Janusza Zaorskiego. Film, którego bohaterowie próbują odpowiedzieć sobie po wojnie na pytanie: czy pozostać na Zachodzie, czy wrócić do kraju na Wschód. Dzisiaj nadal zadajemy sobie te „emigracyjne” pytania, tylko w odwrotnej kolejności – czy wyjechać na Zachód czy pozostać na Wschodzie?

Podczas EMiGRY 2014 odkryjemy nowe, nieznane karty historii Polski. Z filmu Ref Ren spod Monte Cassino, w reżyserii Piotra Latałło, dowiemy się, że tantiemy za muzykę do Czerwonych maków pobiera dzisiaj kancelaria prawna w Monachium. Animacja Kazik i Kommander's Car, z muzyką Katy Carr, opowie historię brawurowej ucieczki z obozu w Oświęcimiu samochodem głównego komendanta. Księżniczka z Leicą to artystyczny film fotograficzny o Zofii Chomętowskiej – wybitnej polskiej fotografce XX-lecia międzywojennego, artystce niezwykłej, zapomnianej dzisiaj postaci polskiej kultury. Mały palec, zrealizowany w Studiu Munka, według scenariusza Tadeusza Rawy ze Szwecji, to wysublimowany, trzymajacy w napięciu moralitet z przymrużeniem oka, o tym czego możemy się nauczyć od cudzoziemców, żyjących w naszym kraju, zwłaszcza... w wietnamskim barze na przedmieściach Warszawy, od byłego oficera Królewskiej Armii Wietnamskiej.

Specjalnym gościem EMIGRY 2014 będzie Katy Carr – angielska wokalistka, która pięć lat temu odkryła swoje polskie korzenie i od tej pory śpiewa piosenki o historii naszego kraju. Festiwal zakończy występ Jarosława Chojnackiego – Bo zawsze przecież się powraca do wierzb płaczących tu nad Wisłą..., którego ballada jest symbolicznym motywem przewodnim festiwalu EMiGRA 2014.

Obraz

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)