Wyburzą Rotundę. Jak będzie wyglądać nowa? (WIZUALIZACJE)
Architekci przekonują, że nowa Rotunda ma stać się ikoną i centralnym węzłem funkcjonalnym.
02.12.2015 14:10
Rotunda to budynek należący do banku PKO BP, który znajduje się w samym centrum miasta przy Rondzie Dmowskiego. Budowla jest charakterystyczną częścią „Ściany Wschodniej”, którą projektowano i budowano w latach 1960-1969.
Poszczególne elementy tego rozwiązania urbanistycznego projektowało wielu znanych architektów pod kierownictwem Zbigniewa Karpińskiego. Samą Rotundę otwarto w 1966 r. Obecny budynek różni się nieco od wersji pierwotnej, która została zniszczona 15 lutego 1979 r. W tragicznej katastrofie śmierć poniosło 49 osób, 110 zostało rannych, a sam budynek uległ zniszczeniu w 70%. Odbudowy Rotundy dokonano w ekspresowym tempie i już pod koniec października 1979 r. została ona ponownie oddana do użytku. Jedną z głównych zmian w stosunku do pierwowzoru było zastosowanie przyciemnianego szkła w elewacji obiektu.
Wszystko wskazuje na to, że Rotunda zniknie z powierzchni warszawskiego centrum. Ma ją zastąpić bardzo podobny, niezwykle nowoczesny projekt. Stanie się to za sprawą projektu planu przebudowy "Ściany Wschodniej", o którym pisaliśmy tutaj.
- Poprzez kontakt z naturą, w doskonałej pod względem klimatycznym przestrzeni, Rotunda zmieni swoje oblicze, stając się nowoczesną oazą miejską - mówi WawaLove.pl Bartłomiej Gowin z buira projektowego Gowin&Siuta. Ważną rolę w projekcie odgrywa woda. - Jej funkcja społeczna polega na wprowadzeniu orzeźwiającego klimatu poprzez system wkomponowanej w sufit nad Patio Miejskim fontanny deszczownicowej - dodaje Gowin.
Architekci przekonują, że nowa Rotunda ma stać się ikoną i centralnym węzłem funkcjonalnym. - Przemiana oblicza Rotundy, polega przede wszystkim na sposobie jej postrzegania. Z obiektu percypowanego dotychczas w głównej mierze z zewnątrz, bądź z poziomu parteru – staje się ona interaktywnym węzłem transferu ludzi i informacji – pozwalając na odbiór otoczenia budynku jak i jego wewnętrznej geometrii z niedostępnej dotąd swobodnie przestrzeni antresoli - opowiada Bartłomiej Gowin.
Przeczytaj też: Iluminacja świąteczna bez Nowego Światu?