Wybory parlamentarne 2019. Sprawdź, jak oddać głos 13 października na kandydatów do Sejmu i Senatu
W niedzielę 13 października wybory parlamentarne. Lokale wyborcze będą otwarte od godz. 7 do 21. Państwowa Komisja Wyborcza podaje krok po kroku, co zrobić, żeby oddać ważny głos.
13 października w lokalu wyborczym każdy z wyborców musi przedstawić dowód tożsamości ze zdjęciem. Może to być np. dowód osobisty, prawo jazdy lub paszport.
Jak głosować w wyborach do Sejmu
Jeśli jesteśmy w spisie wyborców, komisja wyborcza wyda nam dwie karty do głosowania. Ich odbiór trzeba obowiązkowo potwierdzić podpisem w spisie wyborców.
Każda karta do głosowania powinna być ostemplowana pieczęcią odwodowej komisji wyborczej i mieć wydrukowany odcisk pieczęci okręgowej komisji wyborczej.
Karta do głosowania w wyborach do Sejmu zawiera listy z kandydatami na posłów. Ich nazwiska będą na szarym tle. Każda z list ma podany w tytule numer i nazwę lub skrót nazwy komitetu wyborczego. Może mieć też znak graficzny komitetu.
Znajdź listę kandydatów, na którą chcesz głosować. Postaw znak X w kratce przy nazwisku wybranego kandydata, wyłącznie na tej liście. Znak X to co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki.
Jeżeli postawisz znak X na więcej niż jednej liście kandydatów albo nie postawisz go wcale, Twój głos będzie nieważny.
Jak oddać ważny głos w wyborach do Senatu
Nazwiska na karcie do głosowania w wyborach do Senatu będą na żółtym tle. Pod nazwiskiem kandydata na senatora będzie nazwa lub skrót nazwy jego komitetu wyborczego, a obok może być znak graficzny komitetu.
Znajdź kandydata, na którego chcesz zagłosować. Postaw znak X w kratce wyłącznie przy nazwisku tego kandydata. Jeżeli postawisz znak X w kratce przy nazwisku więcej niż jednego kandydata albo nie postawisz go wcale, Twój głos będzie nieważny.
Informacje, w jaki sposób oddać głos znajdziesz na dole kartach do głosowania. Jeśli nadal będziesz mieć wątpliwości, jak zagłosować, zapytaj członków obwodowej komisji wyborczej.
PKW przygotowała specjalne spoty z powyższymi instrukcjami. Są dostępne we wszystkich serwisach internetowych Komisji praz jej profilach w mediach społecznościowych. Filmiki są dostępne także w wersji z tłumaczeniem na język polski migowy.
Źródło: PKW
Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Zandberg pod debacie w TVN24: zabrakło liderów KO i PiS