Wszystkich Świętych. Koniec dużej akcji na Starych Powązkach w Warszawie. Inwentaryzacja ułatwi odnowienie grobów
Cmentarz Powązkowski w Warszawie jest na liście zabytków od 1965 r. Znaczna część nagrobków i pomników jest zniszczona. Dzięki ich dokładnemu spisowi, który właśnie zakończył się na cmentarzu, można będzie je odnowić.
Stare Powązki w Warszawie doczekały się bardzo skrupulatnej inwentaryzacji. Każdy z nagrobków na stołecznej nekropolii szczegółowo opisano i sfotografowano. Wśród informacji są: inskrypcja, rodzaj materiału z jakiego został wykonany pomnik, ewentualne zagrożenia, na jakie jest narażony (np. przez korzenie drzew) oraz stopień zachowania.
Pracownicy Stołecznego Konserwatora Zabytków wszystkie te dane przenieśli do systemu komputerowego i stworzyli mapę Starych Powązek. Dzięki wyszukiwarce można bardzo łatwo i szybko odnaleźć konkretny nagrobek oraz zlokalizować go. Przypomnijmy, że Stare Powązki mają powierzchnię prawie 43 hektarów.
Stare Powązki. Warszawa dba o zabytkowy cmentarz od kilkunastu lat
Warszawski ratusz od kilkunastu lat przeznacza środki finansowe na niezbędne prace konserwatorskie i restauratorskie.
Zobacz też: Ojciec Tadeusz Rydzyk przyznał, na kogo głosował. "To niedopuszczalne"
W latach 2007-18 na remonty zabytków Starych Powązek miasto przeznaczyło ponad 7 mln zł. W tych latach konserwatorzy przeprowadzili konserwację katakumb, 100 nagrobków i ogrodzenia. Jedną z bardziej znaczących i widocznych było odnowienie bramy św. Honoraty, prowadzącej na cmentarz od ul. Powązkowskiej, przy kościele św. Karola Boromeusza.
Stare Powązki. Doroczna kwesta na stołecznym cmentarzu
Pracownicy Stołecznego Konserwatora Zabytków od lat uczestniczą w komisjach konserwatorskich oraz corocznych kwestach organizowanych przez Społeczny Komitet Opieki nad Starymi Powązkami im. Jerzego Waldorffa. Pierwsza kwesta na rzecz Powązek odbyła się 1 listopada 1975 r. Datki zbierają przedstawiciele świata kultury, aktorzy, twórcy filmowi, dziennikarze, naukowcy, społecznicy i politycy.
W tegorocznej zbiórce na Starych Powązkach fundusze zbierać będą m.in. aktorzy Maja Komorowska, Emilia Krakowska, Olgierd Łukaszewicz i Jan Englert, a także przedstawiciele młodszego pokolenia Adam Zdrójkowski, Anna Gzyra i Adam Fidusiewicz. Kwesta potrwa od 1 do 3 listopada.
Cmentarz Stare Powązki powstał w 1790 r. Pochowano na nim około miliona osób. W Alei Zasłużonych znajdują się groby powstańców i żołnierzy, działaczy niepodległościowych, pisarzy, poetów, uczonych, artystów i myślicieli. W mauzoleum spoczęły prochy osób zamordowanych w obozach koncentracyjnych.
Źródło: portalsamorządowy.pl
Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl