RegionalneWarszawaWielokulturowe Bródno 3D. Niezwykła gra bazująca na silniku popularnej strzelanki

Wielokulturowe Bródno 3D. Niezwykła gra bazująca na silniku popularnej strzelanki

Ściągnij u nas wersję beta!

Wielokulturowe Bródno 3D. Niezwykła gra bazująca na silniku popularnej strzelanki

Podróż w czasie, do tego w trybie multiplayer. Dom Kultury "Świt" zaprezentował właśnie grę "Wielokulturowe Bródno" zbudowaną w oparciu o silnik Unreal Engine (wykorzystywany w m.in. grze Deus Ex, kultowym Unreal Tournament czy Harrym Potterze). Firma Epic Games, która jest właścicielem silnika, udostępniła go niedawno za darmo. Twórcy "Wielokulturowego Bródna" wykorzystali go i w oparciu o stare zdjęcia oraz rysunki zbudowali wirtualne Bródno. Takie, jakie istniało prawie 80 lat temu.

Bartosz Wieczorek, współtwórca i koordynator projektu na wstępie zaznacza, że to wersja beta. - Nad grą pracuje właściwie jeden człowiek, nie dosypiając i nie dojadając - mówi WawaLove.pl. - Gdy tylko Epic udostępnił silnik, Sławek usiadł do pracy - dodaje. Największym problemem był brak materiału wyjściowego. - Właściwie nie ma nawet jednego większego panoramicznego zdjęcia Bródna z tego okresu. Są tylko poszczególne małe, głównie rodzinne lub ze scenami rodzajowymi, z których również korzystaliśmy - mówi Wieczorek.

Najbardziej pomocne okazały się szkice i rysunki autorstwa Zygmunta Kupniewskiego. Twórcy gry znaleźli je w wydanej jakiś czas temu przez urząd dzielnicy broszurze “Warszawskie Nowe Bródno 1940 Wydobyte z mgły zapomnienia”. Był to zbiór rysunków oraz opisów Bródna wykonanych przez architekta. To głównie dzięki nim twórcy gry zbudowali przedwojenny świat.

Obraz

Sama gra zaczyna się od podróży tramwajem ulicą Odrowąża, wzdłuż muru Cmentarza Bródnowskiego. Można wyskoczyć z pojazdu wcześniej (my tak zrobiliśmy) lub wysiąść na przystanku przy ul. Budowlanej. Potem czeka nas już spacer po niezwykłym, głównie drewnianym Bródnie. W wirtualnej wycieczce towarzyszy nam lektor, który opowiada o mijanych przez nas miejscach. Ulice są opisane, byśmy wiedzieli czy w danym miejscu już byliśmy. Dostępny jest także tryb multiplayer.

W przyszłości twórcy chcą organizować konkretne zadania i konkursy "wewnątrz" gry. Proszą też, by nie zważać na niektóre, dość nietypowe elementy, jakie znaleźć można w grze (licznik amunicji lub deathmatch przy wyborze trybu), które dostali w prezencie z silnikiem. Strzelać tutaj nie można. Autorzy zachęcają do oceny, obiecują regularnie dodawać będą tzw. łatki.

Gra jest stale rozwijana i udoskonalana. Jeśli ktoś ma chęci i umiejętności, może ją współtworzyć. Wystarczy zgłosić się do autorów (kontakt przez stronę ). Wersję beta "Wielokulturowego Bródna" pobierzemy tutaj (tylko dla PC, 563 mega).

Projekt powstał w ramach grantu „Patriotyzm Jutra”, jaki DK "Świt" otrzymał z Muzeum Historii Polski.Autorem wizualizacji Bródna jest Sławomir Bochuta a koordynatorem Bartosz Wieczorek.

Obraz

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)