Trwa ładowanie...

Wielki start Szlachetnej Paczki. To już kolejna edycja wyjątkowej akcji

Zobacz, jak możesz pomóc!

Wielki start Szlachetnej Paczki. To już kolejna edycja wyjątkowej akcji
d2jaky2
d2jaky2

W sobotę ulicami Warszawy przeszli wolontariusze Szlachetnej Paczki, która po raz siedemnasty nabiera tempa. Dziś została otwarta baza z historiami rodzin, którym można pomóc.

W dzień rozpoczęcia tegorocznej Szlachetnej Paczki, we wszystkich miastach wojewódzkich w Polsce odbyły się uroczyste marsze z udziałem wolontariuszy. Nie inaczej było w Warszawie, gdzie odbył się najbardziej spektakularny pochód uczestników akcji. Marsz wystartował przed pomnikiem Mikołaja Kopernika na Krakowskim Przedmieściu, a swój finał miał na placu zamkowym.

Szlachetna Paczka działa od 2001 roku. Podczas poprzedniej edycji łączna wartość materialna przekazanej pomocy przekroczyła 47 mln złotych. W tym roku 11 100 wolontariuszy odwiedziło już ponad 33 tysiące rodzin. Jak szacują organizatorzy, podczas XVII edycji Szlachetnej Paczki liczba rodzin włączonych do projektu przekroczy 20 tysięcy.

Jak zaznacza założyciel Paczki, ks. Jacek Wiosna Stryczek, wiele się zmieniło od pierwszej edycji akcji. - Jak startowaliśmy, Polska była podzielona na biednych i bogatych, cztery miliony ludzi żyło w głębokim ubóstwie. Nie mieli na jedzenie i na środki czystości. Nauczyliśmy Polaków tego, że istnieje mądra i głupia pomoc. Ta głupia polega na tym, że im więcej jej jest, tym więcej jest potrzebujących - tłumaczy w rozmowie z WawaLove.pl. - Pokazujemy, że nawet jak przegrywasz to nie na całe życie - dodaje duchowny.

d2jaky2

Jak w praktyce działa Szlachetna Paczka? Wolontariusze spotykają się z rodzinami i poznają ich historie. Na tej podstawie określają, jaka pomoc da im szanse na trwałe wyjście z trudnej sytuacji. W sobotę 18 listopada na stronie www.szlachetnapaczka.pl udostępniona została baza zawierająca opisy potrzebujących rodzin. Internauta może przeczytać historię każdej z nich i wybrać, której chce skompletować świąteczną paczkę. Wolontariusze przekażą ja rodzinom podczas Finału Szlachetnej Paczki, która odbędzie się 9 i 10 grudnia.

Wśród wolontariuszy Szlachetnej Paczki znajdują się również osoby, które same potrzebowały kiedyś pomocy. Wśród nich jest Izabela Mijewska z Zielonego Żoliborza. - Moja przygoda z akcją rozpoczęła się w 2014 roku, gdy to ja byłam tą osobą, która otrzymała paczkę. Od tamtej pory stwierdziłam, że chcę znaleźć rodziny, które potrzebują naszej pomocy - podkreśliła w rozmowie z naszą reporterką.

Kto jeszcze wspiera Szlachetną Paczkę? W tym roku rodziny będzie wspierać m.in prezydent Andrzej Duda z małżonką, piłkarze reprezentacji Polski, czy narodowa drużyna skoczków narciarskich.

Jesteś świadkiem zdarzenia w Warszawie, które jest dla Ciebie ważne? Widzisz coś ciekawego? Skontaktuj się z nami przez Facebooka lub na wawalove@grupawp.pl.

Przeczytajcie również: Najpierw awans, teraz natychmiastowe odwołania zastępców. Zaskakująca decyzja nowego komendanta

d2jaky2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2jaky2
Więcej tematów