"Według ustaleń była to flaga Autonomii Śląska, a nie sąsiadów z Ukrainy". Kontrowersyjny wpis policji
Stołeczni policjanci badają sprawę spalenia flagi Ukrainy podczas Święta Niepodległości. Jednak w internecie pojawił się post z konta Komendy Głównej Policji, który sugeruje, że mogła to być... flaga Ratowania Autonomii Śląska.
- Policja zabezpieczyła nagranie, na którym grupa zamaskowanych osób, podczas Święta Niepodległości w Warszawie, spaliła flagę Ukrainy. Zebrane informacje i materiał w tej sprawie zostaną przekazane do prokuratury - poinformowała w poniedziałek stołeczna policja. Natomiast w internecie pojawił się post z konta Komendy Głównej Policji, który sugeruje, że podpalono... flagę Ratowania Autonomii Śląska.
W mediach udostępniono film, na którym widać jak grupa osób podeptała flagę ukraińską, a następnie ją podpaliła.
- Prowadzimy czynności sprawdzające w oparciu o informacje medialne oraz nagranie zamieszczone i powielane w internecie. To nagranie zostało zabezpieczone - powiedział w poniedziałek rzecznik Komendy Stołecznej Policji asp. szt. Mariusz Mrozek.
- Ustalamy, gdzie dokładnie miało dojść do tego zdarzenia. Po zebraniu tych wstępnych informacji materiał przekażemy do prokuratury w celu jego oceny - poinformował.
Na nagraniu widać, że wokół stoją ludzie, niektórzy trzymają flagi polskie, jedna z osób depczących flagę Ukrainy ma na plecach przewiązaną flagę polski. W tle nagrania słychać krzyki "Bóg, Honor i Ojczyzna", "J....ć UPA i Banderę", "To my, to my, Polacy".
"Haniebny akt wandalizmu"
W piątek chargé d’affaires ambasady Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz oświadczył, że Ukraina oczekuje od Polski reakcji na spalenie ukraińskiej flagi.
Ukraina oczekuje od strony polskiej "niezwłocznej reakcji na ten haniebny akt wandalizmu" – powiedział Zwarycz, cytowany przez państwową agencję informacyjną "Ukrinform". Zapowiedział, że ukraińska dyplomacja wystosuje w tej sprawie oficjalną notę.
- Obserwowanie tych haniebnych działań było, oczywiście, bolesne. Uważam, że dla większości Polaków, którzy traktują Ukraińców przyjaźnie, patrzenie na palenie flagi również było obrzydliwe. Działania, które obrażają symbole narodowe niepodległego, a tym bardziej przyjaznego, sąsiedniego państwa, jakim jest Ukraina, są nie do przyjęcia i nie powinny mieć miejsca w kraju, z którym łączy nas partnerstwo strategiczne – podkreślił dyplomata.
Zwarycz wyraził nadzieję, że sprawcy tego aktu wandalizmu zostaną odnalezieni i ukarani, a do podobnych incydentów nie będzie dochodziło w przyszłości.
Zgodnie z Kodeksem karnym "kto publicznie znieważa, niszczy, uszkadza lub usuwa godło, sztandar, chorągiew, banderę, flagę lub inny znak państwowy, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku". Śledczy zwracają uwagę jednak, że zgodnie z przepisami, by doszło w tym przypadku do przestępstwa, flaga musi być wystawiana publicznie przez przedstawicielstwo danego państwa albo na zarządzenia polskiego organu władzy.
Flaga Ukrainy czy RAŚ?
Kontrowersyjny incydent z Marszu Niepodległości jest szeroko komentowany przez polityków. Jan Grabiec z Platformy Obywatelskiej zamieścił film na Twitterze na którym widać jak uczetnicy zgromadzenia palą flagę. "Neofaszyści w Marszu Niepodległości palą ukraińską flagę - to im prezydent Duda życzy w liście "dumy z osiągnięć"? - pyta w poście.
"Czyn nieładny, znany nam, ale prawdopodobnie według ustaleń była to flaga RAŚ - Autonomii Śląska, a nie sąsiadów z Ukrainy" - taką odpowiedż otrzymał Grabiec od policjantów na Twitterze.
Wpis spotkał się z oburzeniem internautów. "Dlatego też uczestnicy incydentu krzyczeli "j...ać UPA i Banderę", logiczne" - czytamy w komentarzach. Post funkcjonariuszy zniknął z sieci.
Zapytaliśmy rzecznika Komendy Głównej Policji na jakiej podstawie funkcjonariusze twierdzili, że mogła to być flaga RAŚ. - Jeszcze zanim pojawił się filmik uwieczniający niszczenie flagi rzeczywiście pojawiały się bardzo wstępne informacje, że mogła to być flaga w barwach Górnego Śląska. Natomiast wznoszone okrzyki podczas palenia flagi jednoznacznie nawiązują do UPA i Bandery - mówi rzecznik prasowy KGP Mariusz Ciarka.
Źródło: PAP/WawaLove.pl
Oprac. Karolina Pietrzak
Przeczytajcie również: Prezes spółdzielni mieszkaniowej KOŁO w rękach CBA. "Trwają przeszukiwania"