Trwa ładowanie...

Warszawa. Zwęzić, a raczej poszerzyć. Mieszkańcy za zmianami w Alejach Jerozolimskich

Medialne spory skończone. Już wiadomo, że pomysły na rewolucję w centrum miasta i zwiększenie przestrzeni chodnika kosztem jezdni, mają więcej sympatyków niż wrogów. Sondaż w tej sprawie wskazuje na potrzebę zmian.

Warszawa. Aleje Jerozolimskie mają przejść metamorfozę. Nie wszyscy są zachwyceni tym pomysłem, jednak sondaż IBRiS, przeprowadzony na zlecenie "Rzeczpospolitej" wykazał, że więcej jest zwolenników niż przeciwnikówWarszawa. Aleje Jerozolimskie mają przejść metamorfozę. Nie wszyscy są zachwyceni tym pomysłem, jednak sondaż IBRiS, przeprowadzony na zlecenie "Rzeczpospolitej" wykazał, że więcej jest zwolenników niż przeciwników
dk8jdwk
dk8jdwk

Głos w tej sprawie zabrała nawet na specjalnej konferencji prasowej Solidarna Polska. Poseł Sebastian Kaleta sprzeciwiał się "ideologii zwężania ulic" i apelował do prezydenta stolicy o "zatrzymanie tego szaleństwa" oraz zapowiadał kataklizm w mieście po zatamowaniu ruchu samochodów.

Warszawa. Tak ma w przyszłości wyglądać jedna z centralnych ulic stolicy UM st Warszawy
Warszawa. Tak ma w przyszłości wyglądać jedna z centralnych ulic stolicyŹródło: UM st Warszawy

Tymczasem sprawa ogłoszonej przez ratusz modernizacji w Alejach Jerozolimskich w Warszawie została zbadana. "Rzeczpospolita” zleciła badania sondażowe Instytutowi Badań Rynkowych i Społecznych. Wykazują one, że pomysł ratusza spotkał się z poparciem mieszkańców.

dk8jdwk

Warszawa. Zwęzić, a raczej poszerzyć. Mieszkańcy są w większości za zmianami w Alejach Jerozolimskich

49 procent badanych przyznała, że wizja miejskiej arterii, na której jest mniej miejsca dla samochodów, a więcej dla rowerzystów, pieszych i zieleni przemawia do nich. Co więcej -17 procent ankietowanych przyznała, że odczuwa niedosyt; centra miast powinny w przyszłości być zupełnie wykluczone z ruchu samochodowego.

odpowiedziało, że to zmiana we właściwym kierunku, ale za mało idąca. Według nich centra miast powinny być w ogóle bez samochodów. Nieco mniej - 16 procent respondentów widzi w planach miasta działania dyskryminujące zmotoryzowanych.

Warszawa. Wszystko wskazuje na to, że mieszkańcy stolicy są za zmianami w centrum. Więcej zieleni, więcej przestrzeni dla pieszych i dla rowerów, mniej samochodów IBRiS
Warszawa. Wszystko wskazuje na to, że mieszkańcy stolicy są za zmianami w centrum. Więcej zieleni, więcej przestrzeni dla pieszych i dla rowerów, mniej samochodówŹródło: IBRiS

Być może z czasem do planowanych zmian przekonają się i dotychczasowi przeciwnicy - taka tendencja przyświeca urbanistom w wielkich europejskich miastach, które stają się coraz życzliwsze dla pieszych i rowerzystów. Czasu do wdrożenia w życie planu ratusza jest jeszcze sporo. Przebudowa nastąpi dopiero w czasie, kiedy do prac modernizacyjnych przystąpi kolej, która ma w planie przebudowę linii średnicowej.

Podwyżka podatków? Stanowcza zapowiedź Jarosława Gowina

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dk8jdwk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dk8jdwk
Więcej tematów