RegionalneWarszawaWarszawa. Z bibliotek na ulice. Poczytamy w miejskiej przestrzeni

Warszawa. Z bibliotek na ulice. Poczytamy w miejskiej przestrzeni

Trochę literatury na ulicach, w tramwajach i autobusach. To pomysł Staromiejskiego Domu Kultury na uczczenie pamięci wielkich pisarzy i poetów, świętujących jubileusze. I wielka promocja czytelnictwa, którą wspiera ratusz.

Warszawa. W najbliższych tygodniach w stolicy wiele wydarzeń związanych z literaturą. Na początek inwazja cytatów z literatury pięknej  w miejskiej przestrzeni
Warszawa. W najbliższych tygodniach w stolicy wiele wydarzeń związanych z literaturą. Na początek inwazja cytatów z literatury pięknej w miejskiej przestrzeni
Źródło zdjęć: © Foter.com

Dwusetna rocznica urodzin Cypriana Kamila Norwida, setna Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Stanisława Lema, Tadeusza Różewicza będą okazją do przypomnienia ważnych polskich lektur. Cytaty z wierszy ważnych polskich poetów i prozaików pojawią się w na ulicach, przystankach i w pojazdach miejskiej komunikacji.

Do grona cytowanych, obchodzących swój rok, ogłoszony oficjalnie przez parlamentarzystów, dołączy też warszawska poetka Julia Hartwig, zmarła cztery lata temu rówieśniczka jubilatów.

Kampania literacka polegająca na wyprowadzeniu pięknych zdań i strof z bibliotek na ulice przygotowana została przez Staromiejski Dom Kultury, stolicę i partnerskie miasta literatury - Kraków i Wrocław.

To początek świąt książki, które będzie miało wiele odsłon. - Warszawa od lat wspiera inicjatywy związane z czytelnictwem i promujące książki. W tym roku już po raz 14. przyznana zostanie Nagroda Literacka miasta stołecznego oraz Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego, wręczana już po raz dwunasty - mówi Aldona Machnowska-Góra, zastępca prezydenta.

Stolica wspiera wiele książkowych festiwali, nagród, plenerów, spotkań, wydarzeń. Jest fundatorem Nagrody Historycznej imienia Kazimierza Moczarskiego, wyróżniającej publikacje podejmujące tematy najnowszej historii Polski, organizuje "Wiersze w mieście", europejski festiwal poezji, w tym roku odbywający się w sieci.

Warszawa. Literatura z bibliotek na ulice. Poczytamy w miejskiej przestrzeni

W najbliższych tygodniach warszawiacy mogą uczestniczyć w kolejnych książkowych atrakcjach - szykuje się już 9. edycja Big Book Festivalu i doroczny Plener Literacki w Ogrodzie Saskim, ze stoiskami wydawców, spotkaniami z pisarzami. Podobnie będzie jesienią podczas plenerowych targów książki na plac Defilad.

Warszawa chce wspierać wszystkie książkowe inicjatywy, propagować czytelnictwo. - Bardzo zależy nam na popularyzacji bibliotek i niezależnych księgarń, miejsc, gdzie warszawianki i warszawiacy chętnie sięgają po literaturę. Lokalne księgarnie bardzo ucierpiały z powodu pandemii koronawirusa, od początku staramy się je wspierać, na przykład przez konkurs na ulubioną księgarnię Warszawy- mówi wiceprezydent Aldona Machnowska-Góra.

Źródło artykułu:wawalove.pl
warszawaksiążkifestiwale
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)