Trwa ładowanie...

Warszawa. "Więcej na opiekę i płace". W sobotę protest pracowników ochrony zdrowia

W tym marszu solidarnie pójdą lekarze, pielęgniarki, położne, ratownicy medyczni i wszyscy inni pracownicy ochrony zdrowia. W samo południe wyruszą z placu Krasińskich, by do żądać nie tylko podniesienia swoich płac, ale również domagać się zmiany finansowania placówek medycznych.

Warszawa. Pracownicy ochrony zdrowia pomaszerują w sobotę przez stolicę z żądaniem wyższych płac, wyższych nakładów na opiekę zdrowotną i zbliżania polskiej branży zdrowia do norm obowiązujących w innych krajach Unii Europejskiej Warszawa. Pracownicy ochrony zdrowia pomaszerują w sobotę przez stolicę z żądaniem wyższych płac, wyższych nakładów na opiekę zdrowotną i zbliżania polskiej branży zdrowia do norm obowiązujących w innych krajach Unii Europejskiej Źródło: Materiały WP, fot: Adobe
d2vtqiv
d2vtqiv

Ale to jeszcze nie wszystkie żądania manifestantów. Wśród postulatów są bowiem też żądanie zmiany standardów opieki dla pacjentów, dostępności do świadczeń, zwiększenie listy finansowanych badań, zabiegów i terapii, a także zasilenie szeregów pracowników ochrony zdrowia.

Ogólnopolski komitet doprecyzowuje swoje oczekiwania. W zakresie opieki lekarskiej, pielęgniarskiej, fizjoterapeutycznej, rehabilitacyjnej i farmaceutycznej, a także dostępu pacjentów do nowoczesnych form diagnostyki laboratoryjnej i obrazowej obowiązywać mają normy takie, jak w krajach Unii Europejskiej.

W tym kierunku ma też ewoluować liczba zatrudnionych w branży: statystyki mają dogonić poziomy średnie w krajach OECD i UE, szczególnie w sytuacji starzenia się społeczeństwa i zwiększania się zapotrzebowania na świadczenia opieki zdrowotnej.

d2vtqiv

Nakłady na system opieki zdrowotnej mają być - według oczekiwań komitetu strajkowego - znacznie większe niż planowane przez rządzących; nie 7%, ale 8% PKB, jak w krajach sąsiednich. Zwiększenie wynagrodzeń pracowników ochrony zdrowia ma natomiast sięgać takich poziomów, by zahamować emigrację zewnętrzną, za granice Polski i wewnętrzną, do sektora prywatnego.

Warszawa. "Więcej na opiekę i płace". W sobotę protest pracowników ochrony zdrowia

Manifestanci pomaszerują z placu Krasińskich pod siedzibę Ministerstwa Zdrowia przy ul. Miodowej. Potem przejdą pod Pałac Prezydencki przy Krakowskim Przedmieściu i na Wiejską, pod budynek Sejmu oraz przed Kancelarię Premiera na Alejach Ujazdowskich.

Swoje poparcie dla medyków zadeklarowała AgroUnia. Jej lider, Michał Kołodziejczak organizuje marsz na Warszawę. Zapowiada się liczna demonstracja. Kierowcy powinni liczyć się z utrudnieniami w miejskim ruchu wczesnym popołudniem.

Kosmiczna psia kość. Najnowsze zdjęcia asteroidy Kleopatra

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2vtqiv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2vtqiv
Więcej tematów