RegionalneWarszawaWarszawa. W Światowy Dzień Zabytków zburzyli oficynę wpisaną do ewidencji zabytków. "Ręce opadają"

Warszawa. W Światowy Dzień Zabytków zburzyli oficynę wpisaną do ewidencji zabytków. "Ręce opadają"

W Międzynarodowy Dzień Zabytków została wyburzona oficyna przy ul. Łuckiej 8a. Bez zgody wolskiego ratusza i za plecami stołecznego konserwatora zabytków. Działań koparki może nie przetrwać przyklejona do oficyny, wpisana do rejestru zabytków najstarsza wolska czynszówka.

Warszawa. W Światowy Dzień Zabytków zburzyli oficynę wpisaną do ewidencji zabytków. "Ręce opadają"

- Opadły mi ręce - komentuje stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki. I trudno mu się dziwić. W Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków, bez jego zgody i wolskiego ratusza wyburzono oficynę przy Łuckiej 8a. Zielone światło ekipie wyburzeniowej dał Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego.

Rozbiórki może nie przeżyć najstarsza wolska czynszówka. Kamienica Abrama Włodawera do użytku została oddana w 1878 r. Przetrwała II wojnę światową, trawiące ją pożary, ale z działaniami koparki będzie bezradna.

- Kamienica Włodawera od pięciu lat ma wydany konserwatorski nakaz zabezpieczenia. Nawet jeszcze w 2017 r.uruchomiliśmy egzekucję, ale jak widać nic się nie dzieje - dodał Krasucki.

- W ubiegłym roku zostało wydane pozwolenie na rozbiórkę przybudówki oraz muru granicznego. Te elementy nie są objęte ochroną konserwatorską. Na rozbiórkę oficyny została wydana decyzja negatywna - mówi "Gazecie Wyborczej" rzecznik Woli Mariusz Gruza.

Zobacz też: "Rząd pstryczkiem wyłączył gospodarkę". Najbogatszy poseł o branży hotelarskiej

Warszawa. "Wpis do ewidencji zabytków takiej ochrony nie daje"

To nie wystarczyło. Oficyna jest bowiem wpisana do ewidencji zabytków, nie od rejestru. "W piśmie które Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego wysłał do konserwatora, podkreślono, że przepisy zobowiązują nadzór tylko do uzgadniania decyzji dotyczących obiektów w rejestrze zabytków" i to nie zawsze tak, jak można by tego oczekiwać". Natomiast wpis do ewidencji zabytków takiej ochrony nie daje" - informują dziennikarze gazety.

Kamienica pod numerem 10. należy do miasta. Czynszówka pod numerem 8. w 2012 roku została zwrócona spadkobiercom. Jak podkreśla BSKZ jest cennym dla dzielnicy reliktem.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)