Warszawa. "Szpitale na kółkach". Nowoczesne ambulanse trafiły do pogotowia
Do stołecznego "Meditransu" trafiło dziesięć supernowoczesnych ambulansów. Ambulanse to dzisiaj zaawansowane szpitale na kółkach - ocenił dyrektor "Meditransu" Karol Bielski.
24.08.2021 15:47
- Czas odgrywa kluczową rolę, bo od szybkiej reakcji zespołu ratownictwa medycznego, który dysponuje zaawansowanym sprzętem zależą dalsze rokowania pacjenta - podkreślał podczas uroczystego przekazania ambulansów dyrektor Karol Bielski.
Nowe karetki o wartości ponad 5,6 mln zł zakupił samorząd województwa mazowieckiego dzięki wsparciu środków unijnych.
Szef Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego "Meditrans" SPZOZ w Warszawie zwracał uwagę, że współczesna medycyna ratunkowa opiera się na sprzęcie. - Z pełną odpowiedzialnością można powiedzieć, że ambulanse, które produkowane są dla potrzeb warszawskiego pogotowia ratunkowego, to dzisiaj zaawansowane szpitale na kółkach, ze sprzętem, który można spotkać w najbardziej rozwiniętych technologiczne szpitalach na świecie - wskazał.
Stołeczne pogotowie ratunkowe każdego dnia wysyła w rejon działania 80 zespołów ratownictwa medycznego. Dzięki zakupom nowych pojazdów spadł średni wiek warszawskich karetek. Stołeczne pogotowie - dysponując najmniej wyeksploatowanym sprzętem - znajduje się w czołówce najlepiej wyposażonych stacji pogotowia ratunkowego w Europie.
Karetki typu "C" zbudowane na podwoziu samochodów marki Volkswagen Crafter kosztowały aż 5 656,23 zł. Każdy ambulans wyposażony jest w nosze transportowe, transporter, krzesełko kardiologiczne samojezdne, respirator transportowy, urządzenie do mechanicznej kompresji klatki piersiowej, deskę ortopedyczną oraz w defibrylator. W każdym ambulansie możliwa jest teletransmisja danych medycznych do centrum teletransmisji "Meditransu" w Warszawie.
Dzięki temu pacjent będzie konsultowany przez kardiologów zdalnie. I tak np. pacjent z zawałem nie będzie musiał być przewożony najpierw na szpitalny oddział ratunkowy, a potem na oddział hemodynamiki, tylko od razu trafi w ręce specjalistów.
Stołeczne pogotowie zabezpiecza nie tylko Warszawę, ale także ościenne miasta i powiaty. Nowe ambulanse będą więc obsługiwać warszawskie i okołowarszawskie oddziały "Meditransu": Praga Północ, Praga Południe, Ursynów, Wola, Otwock, Sulejówek, Wołomin, Raszyn, Pruszków i Tłuszcz.