Trwa ładowanie...

Warszawa. Stołeczny konserwator zabytków apeluje: "Proszę Was o jedno. Nie niszczcie"

Podczas trwających od kilku dni protestów przeciwników zaostrzenia przepisów aborcyjnych, w Warszawie zdewastowanych zostało wiele wiekowych budynków, bram, kościołów czy pomników. Michał Krasucki, stołeczny konserwator zabytków, zwrócił się z apelem do warszawiaków.

Warszawa. Stołeczny konserwator zabytków z apelem do warszawiaków, fot. Dzielnica Wisła - FacebookWarszawa. Stołeczny konserwator zabytków z apelem do warszawiaków, fot. Dzielnica Wisła - Facebook
d2yolec
d2yolec

Od czwartku w wielu miastach w Polsce, w tym również w Warszawie, trwają protesty przeciwników zaostrzenia praw dotyczących aborcji. Chodzi o orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, który 22 października uznał, że przerwanie ciąży w przypadku nieodwracalnego uszkodzenia płodu jest niezgodne z konstytucją. Dotychczas aborcja w takich przypadkach była w Polsce legalna.

Demonstracje w różnych częściach stolicy odbywają się od czwartkowego popołudnia. Protesty początkowo nieco chaotyczne, w niedzielę przerodziły się w zaplanowany sabotaż kościołów, w czasie którego doszło do pomazania sprejem fasad wielu stołecznych świątyń.

Warszawa. Stołeczny konserwator zabytków apeluje

Do sprawy odniósł się stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki, który przyznał, że sam bierze udział w protestach na stołecznych ulicach.

Strajk kobiet. Gorąco na placu Trzech Krzyży. Ranny obrońca kościoła pw. św. Aleksandra

Konserwator zabytków zaznaczył jednak, że tam, gdzie "zaczyna się dewastacja, prawa coraz trudniej wytłumaczyć" i zaapelował do mieszkańców stolicy o to, by nie niszczyli zabytków.

d2yolec

"Zabytkowa katedra Św. Jana, kościół Św. Aleksandra, kościół Św. Jakuba, kościół Św. Michała...to zabytki, które należą do wszystkich, nie tylko kurii, parafii, czy zakonu. Dziedzictwo nas warszawiaków. Jako osoba, która na co dzień walczy też o zabytki proszę...Nie niszczcie" – napisał w mediach społecznościowych Michał Krasucki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2yolec
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2yolec
Więcej tematów