Warszawa. Śródmieście rozszerza pomoc dla myślących o samobójstwie
Śródmieście rozszerza pomoc dla mieszkańców w kryzysie psychicznym i emocjonalnym, którzy myślą o popełnieniu samobójstwa. Telefoniczną oraz mailową linię wsparcia uzupełnią konsultacje na żywo. Prowadzone będą także działania profilaktyczne kierowane do uczniów, rodziców i seniorów.
Jak podkreśla Urząd Dzielnicy Śródmieście, szczególny nacisk zostanie położony na radzenie sobie z sytuacjami kryzysowymi wywołanymi przez pandemię koronawirusa.
– Związek pomiędzy trudnościami życiowymi, takimi jak choćby te wynikające z pandemii COVID-19, a depresjami czy nawet myślami samobójczymi jest oczywisty. Każdy lekarz potwierdzi, że lepiej jest zapobiegać schorzeniom niż je leczyć. Im wcześniejsza pomoc, tym większa szansa na ratunek. Właśnie dlatego otwieramy nowy rozdział w naszej pracy na rzecz zapobiegania samobójstwom. Pomożemy przełamać wstyd przed sięgnięciem po wsparcie, pokażemy jak rozpoznać wczesne symptomy problemów natury psychicznej, a także jak pomóc bliskim i samemu sobie w sytuacjach kryzysowych – powiedział burmistrz Śródmieścia Aleksander Ferens.
- Działania profilaktyczne ruszą już w połowie września. Blok dedykowany śródmiejskiej oświacie obejmie przede wszystkim zajęcia i pogadanki poświęcone rozpoznawaniu i neutralizowaniu sytuacji kryzysowych. Co istotne, zajęcia będą dostosowane do specyfiki szkoły. Ich przebieg i zakres będą każdorazowo konsultowane z dyrektorami oraz rodzicami uczniów. W planach są zajęcia dedykowane rodzicom, spotkania z suicydologiem podczas lekcji wychowawczych oraz rozmowy z psychologiem szkolnym. Zajęcia będą przybierać formę stacjonarną albo internetową – w zależności od aktualnej sytuacji epidemicznej w danej placówce – czytamy w komunikacie urzędu dzielnicy.
Zajęcia z bloku przeznaczonego seniorom będą odbywać się w śródmiejskim Centrum Pomocy Społecznej im. prof. A. Tymowskiego. Zostaną rozbudowane o metody radzenia sobie z samotnością oraz chorobami. Osobne szkolenia stacjonarne oraz internetowe zostaną zorganizowane dla pracowników pomocy społecznej – również tych z innych dzielnic Warszawy.
– Śródmieście staje się koordynatorem stołecznej pomocy suicydologicznej. Korzystając ze zdobytego doświadczenia, pomożemy innym dzielnicom rozwiązywać kryzysy psychiczne mieszkańców. Dzięki temu każdy mieszkaniec Warszawy będzie mógł liczyć na fachowe wsparcie. Nikt nie zostanie pozostawiony samemu sobie – zaznacza zastępczyni burmistrza Magdalena Wojciechowska.
Warszawa. Współpraca z policją
Profilaktyka nie jest jedyną nowością wprowadzaną przez władze Śródmieścia. Dzielnica zacieśniła współpracę w obszarze zapobiegania samobójstwom z Komendą Stołeczną Policji. Dzięki nowym zasadom współpracy śródmiejski suicydolog otrzyma informacje o każdej próbie samobójczej niezakończonej śmiercią. Dzięki temu możliwe będzie dotarcie z pomocą do najbardziej potrzebujących i obniżenie prawdopodobieństwa ponowienia próby samobójczej w przyszłości.
Natychmiastowa komunikacja działać będzie również w drugą stronę. Dzielnicowy specjalista będzie na bieżąco przekazywać policji informacje o zgłoszeniach zamiarów samobójczych. To pozwoli znacząco skrócić czas reakcji i jeszcze skuteczniej prowadzić akcje ratunkowe. Jak zapewnia burmistrz Wojciechowska to dopiero początek pracy nad nowymi rozwiązaniami. – Naszym celem jest całkowita koordynacja pracy suicydologa i służb – wyjaśnia.
Warszawa. Działania suicydologa
Suicydolog, czyli specjalista od zapobiegania samobójstwom, pomaga mieszkańcom dzielnicy od kwietnia 2020 r. Śródmieście jest pierwszą jednostką samorządową, która uruchomiła takie wsparcie. Telefony oraz maile od osób w kryzysie psychicznym lub emocjonalnym odbierał już w pierwszym dniu swojej pracy. Pod jego stałą opieką znajduje się kilkanaście osób. Doraźnej pomocy udziela w zasadzie codziennie.