Warszawa. Słynna na świecie, mało znana w Polsce. Wystawa w Muzeum Narodowym
Kolejne odkrycie wielkich kobiecych talentów malarskich. Na muzealnej ekspozycji można obejrzeć obrazy artystki, o której mało kto słyszał. Tymczasem Anna Bilińska-Bohdanowiczowa osiągnęła międzynarodową sławę.
Jej twórczość była prezentowana na najważniejszych, prestiżowych europejskich wystawach. Dorobek malarki polskiego pochodzenia jest ceniony przez krytyków sztuki z wielu krajów. Czas, by z jej dziełem zapoznała się większa rzesza polskich odbiorców.
Na wystawie zobaczyć będzie można wiele nieznanych prac malarskich i rysunkowych Bilińskiej, pochodzących z polskich i zagranicznych muzeów oraz kolekcji prywatnych, zarówno pierwszych prób malarskich, jak i tych stworzonych w latach nauki w paryskiej Académie Julian i później.
"Prezentacja porusza zagadnienia natury artystycznej, takie jak akademizm w twórczości Bilińskiej, portret jako preferowany przez nią temat malarski czy technika pastelu, w której wypowiadała się równie często jak w malarstwie olejnym. Inne kwestie, które zamierzamy podjąć, to samoświadomość artystki i jej widzenie pozycji twórcy w świecie, wyrażające się m.in. w kreowaniu własnego wizerunku w autoportretach. Niezwykle interesujące są również wątki biograficzne: pokonywanie przez malarkę materialnych i osobistych trudności na drodze do zawodowego sukcesu czy jej relacje towarzyskie i uczuciowe" - zachęcają organizatorzy wystawy w Muzeum Narodowym, podkreślając, że twórczości Bilińskiej nie sposób przedstawić bez zarysowania ograniczeń, jakich w XIX wieku doświadczały kobiety w ramach instytucji sztuki i kształcenia artystycznego oraz ze względu na normy i oczekiwania społeczne.
Warszawa. Słynna na świecie, nieznana w Polsce. Ciekawa wystawa w Muzeum Narodowym
Wystawie towarzyszy dwujęzyczny katalog prac istniejących i zaginionych Anny Bilińskiej, poprzedzony kalendarium oraz esejami interpretacyjnymi. Kuratorkami tej ekspozycji, otwartej w sobotę i czynnej do października, są Agnieszka Bagińska i Renata Higersberger. Patronat objęła Ambasador Francji w Polsce, Frédérica Billet.