Warszawa. Setki zdjęć na dachu Sali Kongresowej i płycie PKiN. Kampania na rzecz edukacji seksualnej
Setki wielkoformatowych, czarno białych zdjęć Polek i Polaków ze wszystkich zakątków kraju trafią na dach Sali Kongresowej oraz płytę główną Pałacu Kultury i Nauki. To kampania społeczna na rzecz otwartego dostępu do rzetelnej edukacji seksualnej.
Globalna inicjatywa Inside Out Project razem z Fundacją SEXED.PL wspólnie realizuje projekt, którego premiera odbędzie się w sobotę 25 września. Efekty będzie można zobaczyć na płycie głównej PKiN oraz z tarasu widokowego od strony Sali Kongresowej. W procesie przyklejania zdjęć Fundację wsparł zespół kilkudziesięciu wolontariuszy i wolontariuszek, którzy zgłosili się do projektu z całej Polski. Cała instalacja zostanie sfilmowana z drona oraz dokładnie sfotografowana. To będzie pamiątka dla wszystkich, którzy wezmą udział w projekcie - w końcu własny portret na dachu Pałacu Kultury i Nauki można mieć tylko raz.
- Fundacja SEXED.PL wspólnotowość budujemy w ramach edukacji seksualnej - dla nas, dla naszych przyjaciół, dzieci, partnerów i partnerek - dla naszych bliskich. Ciężko wyobrazić sobie zdrowe społeczeństwo, w którym nie uczymy się o naszej tożsamości, ciałach, granicach, świadomej zgodzie i bezpiecznym seksie. To z natury kwestie bardzo osobiste, a mimo to stanowią podstawowe elementy życia każdego z nas. Podpisując się pod tymi słowami Fundacja SEXED.PL, dzięki współpracy z Inside Out Project chce pokazać, że wartości, które niesie za sobą edukacja seksualna są nam bliskie. Że każdy ma prawo poszukiwać i wyrażać siebie tak, jak chce. Że wszyscy jesteśmy różni, a w tej różnorodności podobni, bo zwyczajnie ludzcy. Edukacja seksualna to nasze podstawowe prawo. Jest o nas i dla nas. I pora mówić o tym głośno – czytamy w komunikacie.
Prowadzący w TVP Info żartował z teściowej Donalda Tuska. "Ona rządzi PO"
Inside Out Project to inicjatywa francuskiego artysty JRa, w ramach którego każdy może zrealizować akcję społeczną drukując czarno białe portrety i przyklejając je w przestrzeni publicznej, zgodnie z techniką wypracowaną przez artystę. W projekty angażują się lokalne społeczności, środowiska uniwersyteckie, rodziny, samorządy, organizacje społeczne - wszyscy ci, którzy chcą zbiorem portretów podpisać się pod przesłaniem, podkreślić swoją obecność czy zamanifestować swoje miejsce w danej przestrzeni. Projekt objął już blisko pół miliona ludzi w 138 krajach na wszystkich kontynentach, stanowiąc pretekst do rozmowy o różnorodności, feminizmie, rasizmie czy prawach człowieka. Po raz pierwszy dołączy do niego także Polska.
Projekt jest realizowany przy wsparciu PKiN, STUDIO teatrgaleria oraz projektu Plac Defilad. Ze względu na swój społeczny charakter projekt został także objęty Patronatem Prezydenta m. st. Warszawy.