Warszawa. Rusza program "Ogrody społecznościowe na Ursynowie"
Urząd Dzielnicy Usynów ogłasza zapowiadany wcześniej program "Ogrody społecznościowe na Ursynowie". Chodzi o tworzenie miejsc, w których zacieśniają się więzy społeczne. Urząd chce także wspierać rozwijanie terenów zielonych w dzielnicy.
Ideę ogrodów społecznościowych Urząd zaczął realizować na początku tego roku. Pod koniec lutego odbyło się spotkanie, w którym uczestniczyło kilkadziesiąt osób. Tematem przewodnim było właśnie ogrodnictwo miejskie. Padły też pierwsze propozycje lokalizacji takich miejsc na Ursynowie.
Takie ogrody mogą tworzyć nieformalne grupy, ale także stowarzyszenia i instytucje. Podobnie jak różni są ich założyciele, tak odmienny może być ich charakter. W Warszawie istnieje już 20 takich ogrodów.
"Ogrody społecznościowe na Ursynowie" to program skierowany do osób fizycznych, organizacji pożytku publicznego i stowarzyszeń. Osoby, które zaangażują się w projekt będą miały szanse uczestniczyć od podstaw w budowie miejsca służącego uprawie roślin, spotkaniom i integracji, wypełnionego działaniami z zakresu edukacji ekologicznej i wydarzeniami kulturalnymi.
- Cieszę się, że możemy wrócić do pomysłu utworzenia na Ursynowie ogrodów społecznościowych. Program pozwala nam nieodpłatnie udostępnić grupom mieszkańców tereny administrowane przez Urząd na potrzeby takich ogrodów, przy założeniu zachowania ich ogólnodostępności – powiedział zastępca burmistrza Ursynowa Bartosz Dominiak. – Ogrody społecznościowe, obok programu "Zostań sponsorem drzewa na Ursynowie", są częścią naszej strategii polegającej na zachęcaniu mieszkańców do aktywnego udziału w rozwijaniu terenów zieleni w dzielnicy.
Warszawa. Lokalizacja ogrodów
Podczas spotkania w lutym Urząd zaproponował teren na tyłach Kopy Cwila, w pobliżu dawnych kortów tenisowych. Mieszkańcy przedstawili również swoje propozycje, np.: w okolicach Stacji Techniczno-Postojowej Kabaty, na terenie zieleni u zbiegu ulic Zaruby, Iwanowa-Szajnowicza i Dembego, oraz na polance przy ul. Raabego. Możliwe są także inne lokalizacje. Warunkiem jest administrowanie terenem przez Dzielnicę Ursynów oraz przeznaczenie danego terenu na zieleń i rekreację.
Mieszkańcy zgłaszali również tereny znajdujące się przy dzielnicowych szkołach. Utworzenie ogrodów na tych terenach będzie możliwe tylko za zgodą dyrekcji poszczególnych szkół. Zarząd Dzielnicy będzie przekonywał szkoły, aby otworzyły się na lokalną społeczność.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.