Warszawa. Rusza kampania "Czas pokonać smoga!". Wsparcie finansowe miasta
Rozpoczyna się miejska kampania zachęcająca mieszkańców stolicy do wymiany "kopciuchów" na ekologiczne źródło ciepła. Do końca przyszłego roku można zlikwidować przestarzałe piece przy wsparciu finansowym miasta. W tym roku dotacja może wynieść nawet 90 proc.
Jak przekazał stołeczny ratusz, hasło tegorocznej kampanii brzmi "Czas pokonać smoga!". Ma na celu zachęcić do likwidacji zatruwających powietrze "kopciuchów", czyli przestarzałych pieców lub kotłów na paliwo stałe albo olej opałowy.
Dzięki programowi można wymienić stare urządzenia na ekologiczne źródło ogrzewania: instalację pompy ciepła, pieca gazowego lub ogrzewania elektrycznego, a także na przyłączenie nieruchomości do sieci ciepłowniczej.
Jeszcze tylko w tym roku wysokość dofinansowania na wymianę przestarzałego pieca może wynieść do 90 proc. W przyszłym roku wysokość dopłaty spadnie do 70 proc. Będzie to też ostatni rok, w którym można będzie uzyskać wsparcie ze strony miasta na likwidację "kopciucha". Od 2023 r. korzystanie z takiej formy ogrzewania będzie zabronione. Ewentualną wymianę na bardziej ekologiczne źródło ciepła trzeba będzie pokryć w całości z własnej kieszeni.
Z programu dotacji mogą skorzystać osoby fizyczne, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, przedsiębiorcy, stowarzyszenia, fundacje, a także gminne i powiatowe osoby prawne.
Dodatkowo mieszkańcy, którzy zdecydują się na likwidację kopciucha, mogą otrzymać środki na odnawialne źródła energii: kolektory słoneczne, instalacje fotowoltaiczne czy turbiny wiatrowe, współpracujące z nowym, ekologicznym źródłem ogrzewania. Dofinansowanie pokrywa także wykonanie lub modernizację instalacji centralnego ogrzewania i instalacji ciepłej wody użytkowej.
Program dotacji na likwidację "kopciuchów" działa w obecnej formie od 2019 r. Liczba składanych wniosków rośnie z roku na rok. W ubiegłym roku łączna wysokość miejskiego dofinansowania na ten cel wyniosła ponad 15 mln zł. W latach 2018-2020 r. udało się też usunąć 1200 przestarzałych pieców i kotłów w lokalach komunalnych.