Trwa ładowanie...

"Warszawa potrzebuje zrównoważonego transportu"

W Warszawie przypada 600 samochodów na 1000 mieszkańców!

"Warszawa potrzebuje zrównoważonego transportu"
d2f7k9d
d2f7k9d

Z wyliczeń wynika, ze w naszym mieście jest dwa razy więcej aut niż w Berlinie. I choć już od 1995 roku stolica obiecuje realizowanie założeń zrównoważonego transportu, w rzeczywistości pokazuje coś odwrotnego: priorytet dla budowy nowych dróg i węzłów, a nie dla komunikacyjnej równowagi - czytamy na stronie "Transportu Publicznego".

Urząd Statystyczny opublikował jakiś czas temu dane, z których dowiedzieć się można, że w stolicy zarejestrowano już około 1 mln 30 tys. samochodów osobowych. Na 1000 mieszkańców przypada blisko 600 pojazdów - w samym śródmieściu jest jest ich nawet ponad 800! To najwięcej w Polsce i dwa razy więcej niż w Berlinie. Podczas gdy liczba samochodów w Warszawie stale rośnie, w wielu miastach Europy – spada.

Z okazji "Dnia bez samochodu", 22 września odbyła się konferencja zorganizowana przez " Zielone Mazowsze ". Jego przedstawiciele przekonywali, że wiele zależy od polityki transportowej realizowanej przez władze miasta - a zatory na drogach są efektem nadwyżki liczby chętnych do odbycia podróży samochodem nad pojemnością infrastruktury.

d2f7k9d

- Samochód jest atrakcyjnym środkiem transportu ze względu na swobodę wyboru pory i trasy podróży, przez co nie potrzeba specjalnych zachęt, aby liczba chętnych do podróżowania samochodami była wyższa niż pojemność systemu drogowego miasta – przekonują przedstawiciele "ZM" i tłumaczą, jak można zapobiegać korkom w Warszawie: - Chodzi o zapewnienie z jednej strony warunków zachęcających do korzystania z bardziej efektywnych środków transportu, a z drugiej, unikanie rozwiązań zachęcających do jazdy samochodem.

Kluczem do sukcesu jest według "Zielonego Mazowsza" spójna i konsekwentna polityka transportowa uwzględniająca konkurencyjność transportu zbiorowego względem samochodowego.

Wszystkie te kwestie zostały już dostrzeżone w polityce transportowej miasta, sformułowanej po raz pierwszy prawie 20 lat temu. Dokument, którego rozwinięcie zostało przyjęte przez Radę Miasta w 2009 roku, przewiduje ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko, poprzez ograniczenie energochłonności i emisji spalin, zmniejszenie zapotrzebowania na powierzchnie ulic, ograniczenie wydatków na inwestycje „samochodowe” czy poprawę bezpieczeństwa ruchu oraz lepszą ochronę wartości naturalnych i kulturowych. Mimo takich zapisów, takie zmiany postępiują w naszym mieście wyjątkowo powoli a liczna ich część właściwie w ogóle nie jest realizowana.

- Potrzeba zdecydowanej poprawy warunków ruchu pieszych, infrastruktury rowerowej w poziomie jezdni oraz integracji, w tym poprawy warunków ruchu pieszego w punktach przesiadkowych. Jednak przede wszystkim potrzebna jest kompleksowa polityka transportowa w praktyce, a nie osobne: drogowa, transportu zbiorowego itd. Faworyzowane powinny być środki transportu bardziej efektywne, mniej przestrzeniochłonne i przyjazne dla środowiska – komentują przedstawiciele „Zielonego Mazowsza”.

d2f7k9d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2f7k9d
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj