Trwa ładowanie...

Warszawa. Poświęcono prawosławną cerkiew zwaną warszawską Hagią Sophią

Przy ul. Puławskiej na Ursynowie buduje się prawosławna cerkiew św. Sofii Mądrości Bożej, zwana warszawską Hagią Sophią. W niedzielę została poświęcona. Po konsekracji będą odbywać się w niej nabożeństwa.

Warszawa. Arcybiskup Sawa poświęcił cerkiew św. Sofii Mądrości Bożej Warszawa. Arcybiskup Sawa poświęcił cerkiew św. Sofii Mądrości Bożej Źródło: East News, fot: Mateusz Grochocki
dk3fpdl
dk3fpdl

To pierwsza tego typu prawosławna świątynia w Warszawie od niemal stu lat. Została wybudowana na obrzeżach warszawskiego Ursynowa, przy ul. Puławskiej 568. Jest wzorowana na konstantynopolitańskiej świątyni Hagia Sofia.

Cerkiew w niedzielę poświęcił zwierzchnik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego Jego Ekscelencja Sawa. Następnie będą odbywać się w niej nabożeństwa.

Warszawa. Budowa świątyni

Zwierzchnik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego Jego Ekscelencja Sawa starał się o uzyskanie ziem pod budowę od 2004 r. Teren na ul. Puławskiej został zakupiony po prawie 10 latach starań. Prace rozpoczęły się po otrzymaniu pozwolenia na budowę w październiku 2015 r. Kamień węgielny poświęcił w grudniu 2015 r. patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I.

dk3fpdl

Cerkiew powstała w stylu greckim. Zbudowana została na planie kwadratu o wymiarach 35 metrów na 35 metrów. Łącznie ma powierzchnię 1225 metrów kwadratowych. Autorem projektu cerkwi jest nieżyjący już warszawski architekt Andrzej Markowski.

Warszawa. Świątynia będzie gotowa wiosną 2021 roku

Prace wykończeniowie potrwają do przyszłego roku. Do wykonania zostały jeszcze barierki, posadzki, okładziny, a także drzwi wewnętrzne i dwa dzwony. Budowa opłacana jest w całości z datków i ofiar kościelnych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dk3fpdl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dk3fpdl
Więcej tematów