Trwa ładowanie...

Warszawa. Otwarcie wystawy "TU rodziła się Solidarność" na pl. Piłsudskiego

Na pl. Józefa Piłsudskiego w Warszawie w piątek zainicjowano kulminację ogólnopolskiej wystawy IPN "TU rodziła się Solidarność". Na prawdopodobnie największą wystawę, jaką można zobaczyć w tym miejscu składa się 255 plansz, 510 fotografii i dokumentów.

Warszawa. Otwarcie wystawy "TU rodziła się Solidarność" na pl. PiłsudskiegoŹródło: East News
d267935
d267935

W piątek, 28 sierpnia o godz. 12. prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek otworzył ekspozycję na pl. Piłsudskiego. Udekorował też bohaterów tamtej epoki Krzyżami Wolności i Solidarności.

Wystawa ukazuje ogólnopolskie masowe strajki z lipca, sierpnia i września 1980 r. Składa się z części ogólnopolskiej i części regionalnych dokumentujących powstawanie "Solidarności" w niemal każdym zakątku Polski – przypomina IPN w komunikacie.

Warszawa. Wystawa gościła w 53 miastach

Pierwszą z 53 wystaw "TU rodziła się Solidarność" uroczyście otworzył prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek 1 lipca w Mielcu na pl. Armii Krajowej.

Miesiące wakacyjne były świadkami kolejnych odsłon tej unikatowej wystawy, które tworzyły "Biało-czerwony szlak: Tu rodziła się Solidarność".

d267935

Poszczególne regionalne wydania ekspozycji zostały zaprezentowane ostatecznie w 53 miastach całej Polski. 28 sierpnia stanęły w komplecie na pl. Piłsudskiego w Warszawie. To tutaj papież Jan Paweł II swoją homilią w zesłanie Ducha Świętego 2 czerwca 1979 r. wzniecił iskrę wolności, która zaowocowała rok później powstaniem "Solidarności".

Teksty ekspozycji są prezentowane w języku polskim i angielskim. - W tym wielkim zwycięstwie, jakim jest polska "Solidarność" mają udział miliony – najczęściej anonimowych – osób. Tą wystawą chcemy złożyć im hołd – podkreśla Instytut Pamięci Narodowej.

W piątek odbyło się również wręczenie Krzyży Wolności i Solidarności zasłużonym działaczom opozycji antykomunistycznej z lat 1956–1989. W imieniu prezydenta Andrzeja Dudy odznaczenia wręczył prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

d267935
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d267935
Więcej tematów