Trwa ładowanie...

Warszawa. Od poniedziałku strefa płatnego parkowania powiększa się o część Woli i Pragi

Od poniedziałku, 7 września Strefa Płatnego Parkowania Niestrzeżonego zacznie obowiązywać na nowych obszarach na Woli i Pradze-Północ. To w sumie 7,8 tys. miejsc parkingowych. 117 ulic przeszło przemianę - często dużo większą niż samo postawienie parkomatów.

Warszawa. Strefa zostanie rozszerzona o nowe obszaryWarszawa. Strefa zostanie rozszerzona o nowe obszaryŹródło: Urząd m.st. Warszawa, fot: Urząd m.st. Warszawa
d2p2xph
d2p2xph

- Od siedmiu lat strefa płatnego parkowania w Warszawie nie zmieniała swoich granic. Tak jak zapowiadaliśmy, teraz powiększy się o Wolę i dużą część Pragi-Północ. To zmiany konieczne i długo oczekiwane przez mieszkańców – powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Nowa strefa na Woli obejmie teren pomiędzy Okopową i Towarową a al. Prymasa Tysiąclecia wraz z ul. Grabowską. Na Pradze strefa obejmie Starą i Nową Pragę bez Szmulowizny i okolic pl. Hallera.

Jak poinformował stołeczny ratusz, poszerzona strefa obejmie w sumie 37,3 tys. miejsc parkingowych. Nowa organizacja parkowania dotyczy 72 ulic na Woli i 45 na Pradze-Północ. To w sumie 68 km dróg.

Celem strefy jest przede wszystkim zapewnienie możliwości parkowania mieszkańcom danego obszaru, a także prowadzenie skutecznej polityki parkingowej. Mieszkańcy strefy mogą parkować swoje auta w pobliżu domu bez opłat na podstawie wydanego abonamentu, który kosztuje 30 zł rocznie.

d2p2xph

Do tej pory w nowych obszarach strefy wydano blisko 5 tys. abonamentów. Przyjezdni za pozostawienie auta muszą zapłacić. Ma to zniechęcać do zajmowania miejsc parkingowych na wiele godzin lub skłonić do skorzystania z komunikacji miejskiej. Dzięki temu kierowcom łatwiej będzie znaleźć miejsca parkingowe.

Warszawa. Podwyższone kary

Również 7 września zaczyna obowiązywać podwyższona kara dla kierowców, którzy nie zapłacili za parkowanie. Zamiast dotychczasowych 50 zł parkowanie na gapę będzie kosztować 250 zł lub 170 zł, jeśli kara zostanie opłacona w ciągu tygodnia.

- Na mój wniosek radni podnieśli stawkę do poziomu bliskiego maksymalnemu dopuszczalnemu przez ustawę, aby ograniczyć takie zachowania do minimum. Nie może być tak, że kara za brak opłaty parkingowej jest kilkukrotnie niższa niż kara za brak biletu w komunikacji miejskiej - powiedział Rafał Trzaskowski.

d2p2xph

Warszawa. Większe kontrole

Jak przypomina ratusz, od początku roku po warszawskiej strefie parkowania kursują dwa auta, które skanują tablice rejestracyjne i szukają parkujących na gapę. W poniedziałek na stołeczne ulice wyjedzie trzeci taki samochód. Zarówno podniesienie kary, jak i auta do e-kontroli to sposób na uszczelnienie systemu i zmniejszenie liczby nieuczciwych kierowców.

Nowa strefa przyniesie zmiany nie tylko dla kierowców. Uporządkowanie parkowania i częściowe lub całkowite przeniesienie parkowania z chodników na jezdnie to więcej miejsca dla pieszych. W sumie 24 ulice na Woli i Pradze stały się ulicami jednokierunkowymi. To jeden z elementów uspokojenia ruchu. A w ciągu najbliższych miesięcy na wolskich i praskich ulicach pojawią się też wyspy chroniące przejścia dla pieszych i słupki w miejscach, gdzie kierowcy parkują nielegalnie. W niektórych miejscach pojawi się nowa zieleń.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2p2xph
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2p2xph
Więcej tematów