Warszawa. Nauka podczas pandemii. Miasto przygotowało wytyczne
Ministerstwo Edukacji Narodowej zadecydowało, że uczniowie 1 września powrócą do szkół. Warszawa przygotowała szereg wytycznych dotyczących nauki podczas pandemii.
W związku z rozpoczynającym się niebawem nowym rokiem szkolnym, Warszawa proponuje dla szkół i przedszkoli procedury postępowania oraz wytyczne dotyczące dalszej pracy placówek, zarówno dla formy tradycyjnej, jak również mieszanej oraz całkowicie zdalnej.
Warszawa obwinia Ministerstwo Edukacji Narodowej za brak wytycznych
Ministerstwo Edukacji Narodowej zadecydowało o powrocie dzieci do szkół. Jednak jak podał w oficjalnym komunikacie stołeczny ratusz, MEN nie przygotował żadnych szczegółowych wytycznych sanitarnych dotyczących dalszej pracy placówek oświatowych. Największa odpowiedzialność ma spocząć na dyrektorach szkół – to oni mają decydować o formule zajęć.
"Z jednej strony mamy nadzieję na powrót do normalności, a z drugiej czujemy niepewność w związku z aktualną sytuacją epidemiczną. Decyzje powinny zapadać na szczeblu centralnym, a rząd umywa ręce. Przedstawia ogólniki i plakaty, a decyzje o sposobie zabezpieczenia sanitarnego placówek, czy o przejściu na kształcenie hybrydowe, czy zdalne każe podejmować dyrektorom" –tłumaczy wiceprezydent Warszawy, Renata Kaznowska.
Łukasz Szumowski komentuje powrót do szkoły uczniów. "Nie możemy zrobić drugiego lockdownu"
Warszawa. Powstały „stołeczne wytyczne”
Jak tłumaczy Urząd Miasta, wytyczne w obecnej sytuacji są potrzebne dlatego władze miasta przygotowały "Warszawskie wytyczne edukacyjne".
Dokument, który trafił do wszystkich szkół zawiera "wskazówki, jak właściwie zaplanować pracę, gdzie szukać regulacji prawnych, jak najlepiej zorganizować przestrzeń szkolną, jakie wprowadzić wewnętrzne regulacje dotyczące zapobiegania i przeciwdziałania COVID-19, jak komunikować się ze społecznością szkolną czy integrować uczniów. Są w nim także zawarte zalecenia dotyczące m.in. jak najszybszego wdrożenia narzędzi do edukacji zdalnej, nie czekając na dalszy rozwój wydarzeń, organizacji pracy w przedszkolach, wspierania dzieci z niepełnosprawnościami, rozwijania kompetencji cyfrowych czy monitorowania problemów uczniów" – podał Tomasz Kunert, zastępca rzecznika prasowego w stołecznym ratuszu.
Zasady, które będą obowiązywały we wszystkich samorządowych szkołach to m.in. dezynfekcja rąk przed wejściem, w placówce będą mogły pojawiać się tylko osoby zdrowe bez objawów wskazujących na infekcję dróg oddechowych oraz pracownicy i dzieci, których domownicy nie są zakażeni lub nie przybywają na kwarantannie, ponadto dzieci mogą być przyprowadzane i odprowadzane jedynie przez osoby zdrowe, noszące maseczki i rękawiczki jednorazowe.
Dodatkowo klasy będą miały wprowadzone zmienne godziny lekcyjne, aby ograniczyć kontakt między uczniami. Dzieci nie będą mogły wymieniać się żadnymi przyborami szkolnymi, a sale lekcyjne mają być dokładnie wietrzone co godzinę, po każdych zajęciach.
W zalecanych wytycznych znalazła się także informacja, że sprzęt sportowy musi być myty lub dezynfekowany po każdej lekcji.