Warszawa. Kopernik nadal zamknięty. Ale zaprasza na spacery po ogrodzie i tajnikach nauki
Ogrody na dachu Centrum Kultury Kopernik, z widokiem na Wisłę, dachy Starego Miasta i Stadion Narodowy można odwiedzić od piątku. Wizyta w tej wyjątkowej przestrzeni to nie tylko rekreacja, ale też nauka. Jak zawsze, gdy odwiedza się tę placówkę realnie.
Zwiedzający znajdą się w miejscu przypominającym nadrzeczny krajobraz ulegający erozji. Ścieżki spacerowe wiją się między kraterami pełniącymi funkcję świetlików i donicami, w których rosną różne gatunki roślin odpornych na wyjątkowo trudne warunki wegetacji.
Otwarcie ogrodu w warunkach pandemii wymaga modyfikacji regulaminu. Normalnie na dachu Centrum Nauki mogło przebywać do 300 osób. Teraz te normy trzeba zaostrzyć, tak by goście mieli więcej przestrzeni dla siebie. Niektóre ogrodowe alejki mają szerokość mniejszą niż 90 cm, konieczne więc będzie zachowanie ostrożności podczas zwiedzania. Obowiązują oczywiście maseczki.
Nadal wstęp będzie bezpłatny. Niemożliwe jest spacerowanie na szczycie budynku placówki, gdy wieje silny wiatr. Warto zwiedzić tę przestrzeń, bo widoki stąd na najpiękniejsze miejsca Warszawy są tak zachwycające, że nie można powstrzymać się przed robieniem setek zdjęć. Kierownictwo Kopernika prosi, by publikując te fotograficzne pejzaże, opatrzyć je hasztagiem #centrumnaukikopernik. Ogród czynny jest od wtorku do niedzieli. Wstęp jest bezpłatny.
#
Każda wizyta w Centrum Nauki Kopernik to przygoda. To ciekawe przeżycie dla gości w każdym wieku. Nie nudzi kolejne zwiedzanie, bo zawsze odkryje się coś nowego, znajdzie nową inspirację. Ponadto zasoby centrum są tak obszerne, że nie da się poznać całej oferty podczas jednego pobytu.
Teraz wejście na wystawy nie jest jeszcze możliwe. Niewykluczone że lada dzień sytuacja się zmieni, choć oczywiście takie zwiedzanie będzie obarczone wieloma zakazami i zasadami.
Na szczęście cały czas można przechadzać się po wystawach Kopernika w sieci. Na czas pandemii placówka zorganizowała jednak nie tylko fascynujące wyprawy w świat nauki z przewodnikiem, ale również mnóstwo propozycji doskonałych eksperymentów na krótkich filmikach.
Warto je oglądać, by dowiedzieć się jak zaparzyć aeroherbatę, zrobić papierową sprężynę, która sama będzie schodzić po schodach, samemu skonstruować camerę obscurę, lodową rzeźbę, chemiczne jojo lub jak nadmuchać balon przy użyciu sody oczyszczonej.
„Nie bój się nie wiedzieć. Nie bój się pytać. Nie przejmuj się błędami. Sprawdzaj. Wątp. Testuj. Szukaj dziury w całym. Użyj wyobraźni. Bądź niepokorny. To są cechy odkrywcy, w które wyposażony jest każdy z nas. W Koperniku chcemy Ci o tym przypomnieć" - namawiają pracownicy placówki.
Czytaj także: Sklep "Mniej Więcej" wspomaga Puszczę Biebrzańską
Zobacz także: Właściwości mlecza. Zdrowy chwast z polskiej łąki