Trwa ładowanie...

Warszawa. Kontrola w szkole baletowej. "Zgłoszenia dotyczyły problemu przemocy"

"Stop przemocy w szkołach baletowych" - to hasło akcji prowadzonej m.in. przez jedną z byłych uczennic warszawskiej szkoły. Natalia Maria Wojciechowska odczytuje raport Rzecznika Praw Dziecka i opowiada o swoich doświadczeniach z zajęć. Władze szkoły nazywają sprawozdanie RPD "informacją".

Warszawa. Kontrola w szkole baletowej. "Zgłoszenia dotyczyły problemu przemocy"Źródło: East News, fot: agency manual
d2u3qp2
d2u3qp2

Waga, figura, kształt twarzy - tym uczennice Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Romana Turczynowicza miały narażać się swoim nauczycielkom na przemoc psychiczną, a czasem także fizyczną. Sprawę opisuje czwartkowa "Wyborcza Stołeczna".

Pracownicy biura Rzecznika Praw Dziecka przeprowadzili kontrolę w stołecznej szkole po ubiegłorocznym samobójstwie 16-letniej uczennicy. W czerwcu 2018 r. rozmawiali z pracownikami szkoły - nauczycielami, dietetykiem i psychologiem. Ich raport odczytała Natalia Maria Wojciechowska. Film na YouTubie zatytułowała "Stop przemocy w szkołach baletowych". Nagranie trwa prawie 50 minut i zawiera tylko fragmenty raportu.

"Hipopotam", "ufo", "Pimpuś Sadełko", "naładowana armata" albo wprost - "gruba świnia". To określenia, które miały słyszeć uczennice odbiegające od wychudzonego wzoru. Za taki, w ocenie podopiecznych szkoły, była stawiana im przyszła baletnica nadmiernie wychudzona.

Nauczyciele mieli zaglądać do toreb dziewcząt i wyśmiewać za baton, a za wysokokaloryczne posiłki udzielać porad, np. owijanie ciała folią spożywczą. Uczniowie mieli być też wyzywani, poniżani i obrażani na przedmiotach artystycznych.

d2u3qp2

Raport RPD wykazuje również niepełnym statut szkoły. Ma w nim brakować m.in. zapisów dot. trybu składania skarg przez uczniów, systemie nagród i kar.

Dyrekcja szkoły powiedziała dziennikarzom, że przyjęła "informację" Rzecznika Praw Dziecka. Zalecenia, które dotyczą zapobiegania ewentualnym nadużyciom "niezwłocznie wprowadzono w życie".

Źródło: GW Stołeczna

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Duda pogratulował Tuskowi. Publicyści: to zagrywka kampanijna

d2u3qp2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2u3qp2
Więcej tematów