Warszawa. Dni Ateizmu. Robert Biedroń straci głowę w publicznej egzekucji
Rekonstrukcja ważnego historycznego wydarzenia z ateistycznej Polski. W jego rolę bohatera wcieli się Robert Biedroń. Taka będzie jedna z atrakcji trzydniowego zlotu uczestników Dni Ateizmu.
30.09.2021 16:55
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Polityk zostanie Kazimierzem Łyszczyńskim, nieoficjalnym patronem polskich ateistów, filozofem skazanym na śmierć w 1689 roku za wydanie traktatu "O nieistnieniu Boga" (De non existentia Dei).
Właśnie wykonanie tego wyroku śmierci, który dokonał się w Warszawie przez ścięcie głowy bezbożnika, będzie przedstawione podczas tej historycznej rekonstrukcji.
Dni Ateizmu rozpoczną się w piątek 1 października. W pierwszym dniu uczestnicy zastanawiać się będą nad szkodliwością religii. W debacie udział wezmą między innymi Jerzy Bokłażec, Tomasz Terlikowski, Michał Prończuk. W sobotę o sytuacji ateistów słowackich opowiedzą reprezentanci ateistycznych organizacji w tym kraju.
W sobotnie popołudnie przez Warszawę przejdzie Marsz Ateistów. Pochód wyruszy spod pomnika Mickiewicza na Krakowskim Przedmieściu. Na Rynku Starego Miasta odegrana będzie scena wyroku śmierci. Dekapitowanego myśliciela, który w katolickiej XVII-wiecznej Polsce odważył się pierwszy podważyć istnienie boskiej istoty, co przypłacił życiem, odegra Robert Biedroń.
Organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych. Namawiają także do dołączenia do historycznego pochodu i obiecują zapewnienie przebrań z epoki.
Po tych plenerowych atrakcjach ateiści znów wrócą na wykłady i dyskusje. Porozmawiają o tym, jak człowiek stworzył Boga. Zajmą się również sytuacją kobiet w państwie wyznaniowym. Wieczorem bawić się będą na bankiecie Dni Ateizmu w restauracji Bazyliszek.
Warszawa. Dni Ateizmu. Pierwszego polskiego ateistę zagra Robert Biedroń
Niedziela poświęcona będzie rozmowom na temat wiary i niewiary we współczesnym świecie, świeckości i polityce, tęsknocie polskich polityków za papieżem oraz ocenie Kościoła i potrzebie walki o świeckie państwo.
Organizatorami wydarzenia w stolicy jest kilka organizacji - Koalicja Ateistyczna, PSR, SWOR, Kongres Świeckości i Dość Milczenia. Dni Ateizmu na ogół odbywają się w marcu, w rocznicę urodzin Kazimierza Łyszczyńskiego. Na śmierć za bluźnierstwo skazany on został przez Komisję Sejmową.