Trwa ładowanie...

Warszawa. Bezpłatne testy na koronawirusa dla nauczycieli klas 1-3

Prawie 9 tys. nauczycieli oraz pracowników administracji i obsługi szkół podstawowych zgłosiło się do bezpłatnego badania na obecność koronawirusa. Testy będą trwały od 11 do 15 stycznia. Udział w nich jest dobrowolny.

Warszawa. Testy będą trwały od 11 do 15 stycznia [zdj.ilustracyjne]Warszawa. Testy będą trwały od 11 do 15 stycznia [zdj.ilustracyjne]Źródło: Agencja FORUM, fot: Filip Blazejowski
d3f4th7
d3f4th7

Jak poinformował stołeczny ratusz, organizatorem badań przesiewowych jest Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie.

- Bezpłatne badania pod kątem COVID-19 dla pracowników warszawskiej oświaty to dobra decyzja, ale żałuję, że została podjęta przez władze rządowe tak późno. Apelowaliśmy o szeroki dostęp do testów dla nauczycieli i pracowników szkół jeszcze przed wrześniowym powrotem uczniów i personelu do zajęć stacjonarnych. Dopiero kiedy placówki oświatowe stały się ogniskami zakażeń i rozsadnikiem koronawirusa, rząd podjął decyzję o przejściu na edukację zdalną. Jako samorządowcy wciąż pytamy, dlaczego testów nie przeprowadza się również wśród pracowników żłobków i przedszkoli, które pracują przez niemal cały okres pandemii. (…) - powiedziała zastępca prezydenta Warszawy Renata Kaznowska, odpowiedzialna w ratuszu za m.in. miejską edukację i ochronę zdrowia.

Dyrektorzy publicznych i niepublicznych szkół podstawowych zbierali zgłoszenia od nauczycieli klas 1-3 oraz pracowników niepedagogicznych zainteresowanych testami. W sumie zgłosiło się 8 598 chętnych z ponad 13 tys. osób.

Listy zgłoszeń zostały już zamknięte. Dyrektorzy szkół przekazali je do sanepidu, który odpowiada za kierowanie na badania.

d3f4th7

Testy pracowników szkół podstawowych odbędą się od 11 do 15 stycznia i będą wykonywane metodą RT-PCR. Badaniami będą objęte wyłącznie osoby zdrowe (bez objawów chorobowych). Nie będą im podlegać nauczyciele oraz personel szkoły, którzy przechorowali koronawirusa, czyli tzw. ozdrowieńcy.

Organizatorzy akcji informują, że osoby zgłoszone do testów będą mogły udać się do punktów wymazowych. Obecnie w Warszawie działają 33 takie miejsca, z czego 15 zorganizowano w miejskich podmiotach leczniczych. Podczas badań należy pamiętać o zachowaniu reżimu sanitarnego.

W przypadku wyniku potwierdzającego zakażenie koronawirusem sanepid przygotował ulotkę informacyjną ze wskazówkami dalszego postępowania.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3f4th7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3f4th7
Więcej tematów