RegionalneWarszawaW Warszawie rozpoczyna się Festiwal Filmów Emigracyjnych "Emigra"

W Warszawie rozpoczyna się Festiwal Filmów Emigracyjnych "Emigra"

W Warszawie rozpoczyna się Festiwal Filmów Emigracyjnych "Emigra"
23.10.2015 14:45

Festiwal pokazuje życie na emigracji. Ma być okazją do "spotkania Polaków z Polski z Polakami z zagranicy".

Do niedzieli potrwa 3. Festiwal Filmów Emigracyjnych "Emigra" rozpoczynający się w piątek w stolicy. W jego programie znalazły się projekcje m.in. filmów francuskich, holenderskich, brytyjskich, niemieckich i ukraińskich.

Festiwal Filmów Emigracyjnych pokazuje życie na emigracji. Ma być okazją do "spotkania Polaków z Polski z Polakami z zagranicy" oraz, jak mówią pomysłodawcy "Emigry", zwłaszcza w dobie napływu uchodźców do Europy, ma niwelować stereotypy kulturowe.

Gośćmi tegorocznej edycji będą m.in. Paweł Fudakowski - producent obrazu "Tsotsi" nagrodzonego Oscarem w 2006 roku, który sam o sobie mówi, że "pomimo tego, że urodził w Wielkiej Brytanii, czuje się Polakiem"; polski fotograf z Londynu Piotr Apolinarski, który przeszedł z Syrii do Austrii drogę uchodźców oraz Zbigniew Chrzanowski - polski reżyser teatralny ze Lwowa.

Festiwal otworzy wieczorem warszawska premiera filmu "Tajemniczy sojusznik" Fudakowskiego. Obraz powstał na podstawie wydarzeń z życia prywatnego Josepha Conrada oraz opowiadania pisarza pod tym samym tytułem. Jego głównym bohaterem jest polski kapitan dowodzący statkiem na Morzu Południowochińskim. W momencie, w którym zostaje opuszczony przez marynarzy podejrzewających go o udział w spisku, odnajduje półżywą Chinkę, która potem okazuje się morderczynią.

Podczas przeglądu zostaną zaprezentowane filmy podzielone na kilka bloków tematycznych, m.in. "Emigra-interwencje", "Pl-De", "Nowa generacja Polaków za granicą" czy "Oscarowcy".

W trakcie serii "Oscarowcy" widzowie będą mogli zobaczyć dzieła tegorocznego zdobywcy Oscara Pawła Pawlikowskiego (dokumenty zrealizowane dla BBC - "Podróże Dostojewskiego", "Z Moskwy do Pietuszek z Wieniediktem Jerofiejewem"), Krystyny Krauze ("Powrót Agnieszki H.") oraz niemieckiego reżysera Volkera Schloendorffa ("Strajk. Bohaterka z Gdańska").

W innych kategoriach zobaczymy także obrazy, które nie są jeszcze emitowane w kinach: "Agnieszkę" niemieckiego reżysera polskiego pochodzenia Tomasza Rudzika oraz "Znam kogoś kto Cię szuka", czyli debiut francusko-polskiej reżyserki Julii Kowalski.

Widzowie obejrzą także film "To jest Polska" autorstwa trojga artystów mieszkających w Kolonii - Filipa Jakobsona, Jutty Riedel oraz Mirka Balonisa. Przez organizatorów przeglądu jest określany jako "Ciekawostka Emigry 2015", ponieważ jest mockumentem, czyli fikcją udającą w satyrycznej formie dokument.

Problemy młodych Polaków mieszkających za granicą zobrazował Bartosz Staszewski w "Tableciarzach" oraz młodzi polscy artyści z Ukrainy w apelu "Nie chcemy wojny-chcemy pokoju". Andrzej Papuziński w "Kontrapunkcie" sportretował mieszkającego we Francji polskiego plakacistę Michała Batorego.

Festiwalowi towarzyszy konkurs o "Złotą walizkę", do którego w tym roku zostało zgłoszonych ponad 30 filmów profesjonalnych i niezależnych (w tym dokumentalnych, fabularnych, krótkometrażowych i animowanych). Jurorzy postanowili przyznać cztery nagrody: Grand Prix oraz statuetki za debiut dokumentalny, film dokumentalny oraz film fabularny.

Siedem filmów otrzymało wyróżnienia, a jeden spośród nich - wyróżnienie specjalne. Jury w składzie: reżysera Janusza Zaorskiego, aktorki Małgorzaty Pieczyńskiej, kompozytora Janusza Tylmana, dziennikarki Agaty Lewandowski i innych przyznało również Nagrodę Honorową za całokształt pracy dziennikarskiej Mirosławowi Rakowickiemu i redakcji "Kuriera Galicyjskiego".

Szczegółowy program festiwalu oraz informacje na temat prezentowanych filmów i ich autorów można znaleźć na stronie http://www.emigra.com.pl/ . Projekcje filmów będą się odbywały w warszawskim kinie "Kultura" oraz w Oranżerii Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

(Źródło: PAP)

Obraz
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także