Trwa ładowanie...

W Warszawie powstanie pierwszy woonerf. Co to takiego?

Woonerf pojawi się na ulicy Narbutta, na odcinku od Niepodległości do Puławskiej.

W Warszawie powstanie pierwszy woonerf. Co to takiego?
d28vikk
d28vikk

Nowa ulica Narbutta ma być przyjazna pieszym. Choć nie zostanie zamknięta dla ruchu samochodowego, pierwszeństwo będą mieli spacerowicze. Powstanie tam pierwszy woonerf w Warszawie, czyli ulico-deptak - informuje serwis naszemiasto.pl. Wcześniej na taki ruch zdecydowały się np. władze Łodzi, gdzie ulica 6 sierpnia została zaadaptowana do takiego własnie pomysłu. W Warszawie, jak dotąd znakomitą namiastką woonerfu może być deptak na Krakowskim Przedmieściu.

Parking, deptak i ulica w jednym. Woonerf to holenderskie określenie na „ulicę do mieszkania”, czyli przestrzeń w której pierwszeństwo mają piesi, ale pojawiają się także samochody czy komunikacja miejska. Tego typu rozwiązanie po raz pierwszy zastosowano w kraju wiatraków prawie pół wieku temu, niedługo po latach oczekiwań dotrze do Warszawy. - Do tej pory, władze naszego miasta podchodziły dość opornie do wdrażania dobrych rozwiązań ze świata - komentuje Stowarzyszenie Miasto jest Nasze. Wcześniej na taki ruch zdecydowały się np. władze Łodzi, gdzie ulica 6 sierpnia została zaadaptowana do takiego własnie pomysłu. W Warszawie, jak dotąd znakomitą namiastką woonerfu może być deptak na Krakowskim Przedmieściu.

Woonerf na Narbutta

Woonerf pojawi się na ulicy Narbutta, na odcinku od Niepodległości do Puławskiej. Reprezentacyjna część Mokotowa zyska miejsce dobre do spacerów i jazdy na rowerze. Organizowane będą tam też małe lokalne wydarzenia.

Nietypowy pomysł pojawił się w koncepcji na zabudowę drogi. Czytamy tam, że wymieniona zostanie nawierzchnia, krawężniki, chodniki itp. „W rejonie w/w strefy należy uwzględnić elementy małej architektury oraz wprowadzenie organizacji ruchu spowalniającej ruch pojazdów.” Pojawią się też dodatkowe miejsca dla samochodu.

d28vikk

Prace mają zostać podzielone na dwa etapy. Najpierw woonerf powstanie na odcinku od Niepodległości do Kazimierzowskiej, a następnie dalej aż do Puławskiej. Na razie nie wiadomo kiedy się rozpoczną.

Źródło: (warszawa.naszemiasto.pl/WawaLove.pl)

d28vikk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d28vikk
Więcej tematów