Trwa ładowanie...

W Warszawie powstanie bank genów

Będzie gromadził materiał genetyczny zwierząt zagrożonych wymarciem

W Warszawie powstanie bank genów
d15av20
d15av20

Bank Zasobów Genetycznych ulokowany przy Warszawskim Ogrodzie Zoologicznym, powołany z inicjatywy profesora Mirosława S. Ryby, jest inicjatywą prywatną i non-profit. Ma być finansowany z dotacji, zbiórek publicznych i darowizn - czytamy na stronie " Nauka w Polsce ".

"Gdyby sto lat temu ktoś wpadł na pomysł, że kiedyś może być potrzebny materiał genetyczny żubra i zabezpieczyłby np. jego nasienie, moglibyśmy odświeżyć populację, którą mamy. Wszystkie żubry na świecie - w liczbie ok. 3 tysięcy, pochodzą od siedmiu osobników. To bardzo bliskie spokrewnienie" - powiedział dyrektor warszawskiego zoo, dr Andrzej Kruszewicz. Warszawskie zoo zaoferowało współpracę w ramach projektu.

Bank rozpocznie swoją działalność w ciągu najbliższego roku. Będzie w nim przechowywany głównie materiał genetyczny zwierząt z Czerwonej Księgi Gatunków Zagrożonych, a także polskich gatunków oraz rzadkich ras hodowlanych.

Jak to działa?

Kiedy do Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego trafi zwierzę należące do zagrożonego wyginięciem gatunku, przy okazji badań weterynaryjnych zostanie od niego pobrana niewielka próbka krwi i sierści. Próbka ta będzie następnie umieszczana w ciekłym azocie. Tak zamrożone tkanki można odmrozić nawet po wielu latach, uzyskując dobrej jakości materiał genetyczny.

d15av20

"W planach mamy też pobieranie materiału genetycznego od zwierząt dziko żyjących, szczególnie od zwierząt zagrożonych i rzadkich. Mamy dobre kontakty w Kambodży czy Wietnamie. To rejon, który ze względu na swoją bioróżnorodność budzi zainteresowanie świata nauki. Planujemy stamtąd pozyskiwać próbki zwierząt" - mówi prezes zarządu Banku Zasobów Genetycznych Rafał Rzewuski.

d15av20
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d15av20
Więcej tematów