Trwa ładowanie...

W Pałacu Krasińskich można podziwiać Psałterz floriański

Psałterz floriański jest pokazywany z okazji obchodów 1050-lecia chrztu Polski.

W Pałacu Krasińskich można podziwiać Psałterz floriański
djvo5b3
djvo5b3

Dziś jest wyjątkowa okazja, aby zobaczyć oryginał Psałterza floriańskiego. Bezcenny rękopis z z XIV wieku można podziwiać w Pałacu Krasińskich w Warszawie. Zainteresowanie jest ogromne.

Łukasz Kozak redaktor Cyfrowej Biblioteki Narodowej Polona podkreślił, że Psałterz floriański jest jedną z najpiękniejszych, najbardziej tajemniczych ksiąg w polskich zbiorach. Prawdopodobnie miał być darem dla królowej Jadwigi. Jest tu pierwszy, tak obszerny zachowany zestaw literackiej polszczyzny z końcówki XIV wieku. Tekst jest pisany nietypowo, naprzemiennie w trzech językach, po łacinie, po polsku i po niemiecku. Rękopis jest zdobiony złotem i miniaturami. Na marginesach są zwierzęta, tajemnicze nagie postacie jeżdżące na lwie i grające na instrumentach.

Sławomir Szyller z Zakładu Rękopisów Biblioteki Narodowej powiedział, że ostatni raz Psałterz floriański był udostępniony publiczności 10 lat temu. Na co dzień manuskrypt jest przechowywany w skarbcu w temperaturze około 17-18 stopni, wilgotności 40-45 procent i zupełnej ciemności.

Psałterz floriański jest pokazywany z okazji obchodów 1050-lecia chrztu Polski. Co miesiąc Biblioteka Narodowa prezentuje w Pałacu Rzeczypospolitej czyli Pałacu Krasińskich pierwsze teksty i najstarsze zabytki kultury i historii, dokumentujące początki państwa polskiego. Psałterz można oglądać do 18.30. Wstęp wolny. Więcej informacji na stronie Biblioteki Narodowej, www.bn.org.pl

(Źrodło: IAR)

djvo5b3
djvo5b3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
djvo5b3
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj