VII Muzyczny Spacer ulicami Starej Pragi
Roztańczony pochód na ulicach i podwórkach Szmulowizny
Już po raz siódmy z inicjatywy Stowarzyszenia MY na ulicach Pragi Północ pojawi się roztańczony pochód, który będzie bawić mieszkańców dzielnicy i gości z całej Warszawy. W sobotę, 28 czerwca Pushkin Kiev Klezmer Band z Ukrainy poprowadzi kolejny Muzyczny Spacer. Start o godzinie 16:00, wstęp wolny.
Muzyczny Spacer to chodzący koncert, który przemierza ulice Pragi Północ .* Z jednej strony nawiązuje do tradycji kapel podwórkowych, z drugiej zaś podkreśla wielokulturowy charakter dzielnicy wynikający z jej tradycji handlowych* - mówią organizatorzy.Rozlokowane w pobliżu Dworce Wschodni i dawny Petersburski oraz okoliczne bazary sprawiały, że na Pradze rozbrzmiewały obok siebie melodie polskie, żydowskie, ukraińskie, rosyjskie i białoruskie. Odwzorowując ten międzysąsiedzki tygiel, zespół grający muzykę na żywo wraz z roztańczonym tłumem, co roku opanowuje na kilka godzin ulice, podwórka i zakamarki prawobrzeżnej dzielnicy Warszawy.
W tym roku trasa Muzycznego Spaceru skupi się na Szmulowiźnie, aby pokazać Pragę z mało znanej, a bardzo interesującej perspektywy. Dzięki temu, że ta część dzielnicy uniknęła większych zniszczeń podczas II Wojny Światowej, jest dziś skansenem przedwojennych kamienic i fabryczek, poprzecinanym blokami z lat 70-tych. Po drodze dowiemy się między innymi, czym się wsławił Szmul Zbytkower, jakie zboża przetwarzano w Warszawskim Młynie Parowym i dokąd w latach 50. zmierzał nietypowy tramwaj-żłobek, garażujący w zajezdni przy ul. Kawęczyńskiej. Na koniec dotrzemy na placyk pod Klubem Kuźnia, gdzie odbędzie się koncert finałowy z widokiem na najdłuższy blok w Warszawie, potocznie zwany „tasiemcem” - mówią organizatorzy.
Tego wszystkiego będziemy dowiadywać się przy muzyce zespołu Pushkin Kiev Klezmer Band z Ukrainy. Muzycy z werwą i mistrzowskim wykonaniem nie tylko przybliżą nam klezmerską scenę ukraińską, ale i odegrają znajome dla warszawiaków wątki muzyczne. Ich repertuar zawiera zarówno współczesne jak i tradycyjne aranżacje żydowskiego, romskiego oraz mołdawskiego folkloru, jak również uliczne piosenki z Odessy czy z Kaukazu podawane w oryginalnym i autentycznym stylu. Na ich koncercie można się poczuć jak na weselu w dawnej Odessie. Puszczone w ruch tęskne klarnetowe dźwięki i żartobliwe przyśpiewki nikogo nie pozostawią obojętnym, zarażając tańcem i dobrym humorem.
Na finałowym koncercie usłyszymy jeszcze raz gości z Ukrainy, ale już z pełnym nagłośnieniem oraz gospodarzy, czyli zespół Cała Praga Śpiewa. Jest to grupa muzyczna, która śpiewa razem już 3 lata i odwołuje się w swojej twórczości do folkloru warszawskiego. Tworzą ją warszawscy Seniorzy oraz muzycy z warszawskiego zespołu akustycznego Czessband. To niezwykły projekt, w którym miłość do warszawskich szlagierów spotyka się z unikalną energią międzypokoleniowego zespołu. Koordynacją pracy zespołu zajmuje się Stowarzyszenie Barwy Kultury.