Trwa ładowanie...

Uroczystości upamiętniające zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej

Jednym z najatrakcyjniejszych elementów uroczystości upamiętniających zwycięstwo w 1920 roku jest rekonstrukcja bitwy, która rozpocznie się o godz. 14.00.

Uroczystości upamiętniające zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej
d2umc9g
d2umc9g

W niedzielę, 14 sierpnia w Ossowie odbędą się uroczystości upamiętniające zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej 1920 roku. Rozpocznie je o 10.00 modlitwa przy Krzyżu Pamięci, poległego w walce księdza Ignacego Skorupki.

Następnie na Polanie Pamięci przy kaplicy w Ossowie (przed 11.00) odsłonięte zostaną kolejne popiersia ofiar katastrofy smoleńskiej, generałów: Tadeusza Buka, Kazimierza Gilarskiego oraz admirała Andrzeja Karwety. Po tej uroczystości odprawiona zostanie msza w intencji poległych, a na Cmentarzu Bohaterów 1920 roku zostanie odczytany Apel Poległych.

Uroczystości upamiętniające zwycięską bitwę z bolszewikami, jak i sama pamięć o tamtych wydarzeniach jest niezwykle ważna dla lokalnej społeczności. Katarzyna Pazio ze Starostwa Powiatowego w Wołominie podkreśla, że mieszkańcy Wołomina i okolic chcą pamiętać o zwycięskiej bitwie, która odegrała ogromna rolę w historii nie tylko Polski ale także Europy, ponieważ obroniła ją przed "zalewem komunizmu". Te uroczystości to symboliczne podziękowanie tym, którzy poświęcili wtedy swoje życie walcząc o wolną Polskę.

Jednym z najatrakcyjniejszych elementów uroczystości upamiętniających zwycięstwo w 1920 roku jest rekonstrukcja bitwy, która rozpocznie się o 14.00. Weźmie w niej udział co najmniej 160 rekonstruktorów oraz mieszkańcy Ossowa. Będzie można obejrzeć oryginalne umundurowanie wojsk polskich z 1920 roku, szarżę kawalerii, efekty pirotechniczne.

Po widowisku, Park Kultury Ossów - Wrota Bitwy Warszawskiej organizuje piknik historyczny. Dyrektor tej placówki Rafa Pazio mówi, że na pikniku będzie między innymi wystawa militariów, a także stoisko namiaru radiowego, który w czasie wojny z bolszewikami odegrał bardzo ważną rolę.

d2umc9g

Bitwa Warszawska

Między 13 a 25 sierpnia 1920 roku doszło do starcia decydującego o losach wojny polsko-bolszewickiej. Wojska polskie dowodzone przez Józefa Piłsudskiego pokonały Armię Czerwoną pod dowództwem Michaiła Tuchaczewskiego. To zwycięstwo na blisko 20 lat zapewniło naszemu krajowi niepodległość i równocześnie uchroniło Europę od ataku bolszewików. Bitwa Warszawska jest zaliczana do 18-tu wielkich starć, które zdecydowały o losach świata. Bywa też nazywana cudem nad Wisłą, ze względu na spektakularne zwycięstwo nad przeważającymi siłami sowietów.

Źródło: (pap)

d2umc9g
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2umc9g
Więcej tematów