UNESCO: Należy zmienić projekt budynku przy Starówce!
"Budynek jest za duży i może konkurować z przestrzenią Starówki, a elementy jego elewacji nie pasują do otoczenia"
Prace przy budowie kontrowersyjnego budynku przy pl. Zamkowym trwają w najlepsze. Mimo prób cofnięcia zgody na budowę, licznych artykułów w mediach, protestów czy nawet specjalnego oświadczenia prezydent Warszawy, nic się nie zmieniło i przy ul. Podwale 1 rośnie nowy biurowiec.
Nowa inwestycja na warszawskiej Starówce niezwykle poruszyła warszawiaków. Biurowiec będzie nie tylko mieścił się 80 metrów od kolumny Zygmunta, ale zmieni zasadniczo widok na najważniejszy plac w stolicy. Nikt nawet nie konsultował się w tej sprawie z UNESCO , choć powinien. Rozmawialiśmy z Sekretarzem Generalnym Polskiego Komitetu ds. UNESCO w Polsce, Sławomirem Ratajskim, który powiedział, że "w sytuacji, w której inwestycja ma wpływ na widok obszaru objętego ochroną UNESCO, takie konsultacje powinny odbyć się w Centrum Światowego Dziedzictwa". Warto dodać, że z listy światowego dziedzictwa skreślono m.in. niemieckie Drezno po tym, jak wybudowano tam most na Łabie, który - według specjalistów - stanowił niedopuszczalną ingerencję w krajobraz. Teraz to samo grozi Staremu Miastu, wpisanemu na listę w 1980 roku.
W międzyczasie okazało się także, że pozwolenie na budowę biurowca przy Starówce wydała matka współtwórcy projektu, Bartosza Naperty, która była wówczas naczelniczką Wydziału Architektury i Budownictwa Warszawskiego Śródmieścia. Jolanta Zdziech-Naperty pożegnała się ze stanowiskiem. Decyzję zezwalającą na realizację bez konsultacji z Centrum Światowego Dziedzictwa w Paryżu podjął stołeczny konserwator zabytków Piotr Brabander. Mimo iż wiedział, że taką inwestycję należy skonsultować z UNESCO, stołeczny konserwator doszedł do wniosku, że tego nie trzeba konsultować.
Centrum Światowego Dziedzictwa w Paryżu zleciło zatem przeprowadzenie przeprowadzenie ekspertyzy. Ekspertyza trafiła już do stolicy. Na specjalnej konferencji prasowej generalny konserwator zabytków Piotr Żuchowski przedstawił jej główne punkty (całość nie została jeszcze przetłumaczona). Żuchowski poinformował, że według UNESCO "realizowany budynek jest za duży i może konkurować z przestrzenią starówki", a "elementy jego elewacji nie pasują do otoczenia". Centrum Światowego Dziedzictwa w Paryżu pozwala budować w tym miejscu, ale sam projekt budzi wątpliwości. Niestety, według prawa, ewentualne zmiany będzie można wprowadzić tylko i wyłącznie po akceptacji... samego inwestora. Ani konserwator, ani miasto nie ma nic do powiedzenia. Inwestor uzyskał przecież wszelkie pozwolenia i to od stołecznego konserwatora.
Stare Miasta zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1980 roku.
*Przeczytajcie też: Tak będzie wyglądał Basen Narodowy! [WIDEO i ZDJĘCIA] *