Trwa ładowanie...

Trzaskowski: instytucje kontrolowania władzy muszą być silne

Kandydat na prezydenta Rafał Trzaskowski na konferencji prasowej wyjaśnił, jak będzie walczył z problemem pedofilii w Polsce. Wskazał również, jakie stanowiska powoła do skutecznej walki z przestępczością oraz jak wzmocnić instytucje kontroli władzy.

Trzaskowski: instytucje kontrolowania władzy muszą być silneŹródło: PAP
d1oeleg
d1oeleg

Rafał Trzaskowski został zapytany przez reportera Wirtualnej Polski Michała Wróblewskiego na konferencji prasowej, co jako prezydent zrobi, żeby przyczynić się do skutecznej walki organów państwowych z pedofilią w Polsce. Pytanie padło w odniesieniu do filmów braci Sekielskich i Sylwestra Latkowskiego.

Jak odparł, "pedofilia to chyba najbardziej obrzydliwe przestępstwo, jakie można sobie wyobrazić i musi być ścigana z całą bezwzględnością. Wszyscy którzy się dopuszczają tego typu obrzydliwych, ohydnych czynów, muszą trafić przed sąd".

Trzaskowski podkreślił też, że "w tych trudnych czasach widać, że również dzieci zostały pozostawione same sobie".

Jak ocenił, w ostatnich latach mamy mnóstwo sygnałów, jak choćby te filmy, a obecna władza nic z tymi sygnałami nie robi. - Jest pełna frazesów, a nie ściga w sposób efektywny tych przestępstw. Dlatego postuluję, żeby silny prezydent miał instrumenty do tego, żeby pobudzić władze do działania, żeby takie przestępstwa były ścigane z całą surowością – wyjaśnił kandydat na prezydenta.

d1oeleg

Trzaskowski został też zapytany przez WP, co odpowie Szymonowi Hołowni, który wywiadzie dla Gazety Wyborczej powiedział, że chce Polski, w której Rafał Trzaskowski jest szefem rządu.

Jak ocenił prezydent Warszawy, jest to "dowód na to, ze miedzy mną a Szymonem Hołownia mogą być różnice zdań, ale że jesteśmy dokładnie po tej samej stronie". - Natomiast miedzy mną a Andrzejem Duda jest po prostu przepaść - zaznaczył.

Kandydat na prezydenta mówił także, że dzisiaj nad pałacem prezydenckim "powiewa biała flaga". Jego zdaniem biała flaga powiewa również nad instytucjami, które są powołane do kontrolowania władzy i ścigania przestępców.

Dodał, że to prezydent RP powinien powoływać prokuratora generalnego, który powinien być całkowicie niezależny. - Nie może być takiej sytuacji jak dzisiaj, że prokuratura zajmuje się tyko i wyłącznie gnębieniem ludzi, a nie wyjaśnia najważniejszych przestępstw. Nie może być tak, że Zbigniew Ziobro używa prokuratury do celów politycznych – mówił Trzaskowski.

d1oeleg

Obiecał też, że powoła Rzecznika Kontroli Państwowej w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego. - Prezydent musi mieć instrumenty do tego, żeby kontrolować służby specjalne. Dzisiaj służby specjalne są słabe i używane jako oręż do walki politycznej przez ministra Kamińskiego - wyjaśnił.

Dodał, że to prezydent powinien powoływać prezesa Prokuratorii Generalnej. Prokuratoria Generalna powinna mieć rozszerzone kompetencje, tak żeby badać choćby celowość wydatków spółek Skarbu Państwa, i kontrolować, w jaki sposób są obsadzane.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

d1oeleg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1oeleg
Więcej tematów