Trwa ładowanie...

Tramwaje będą jeździć częściej! Nowy rozkład od 1 maja

Linia 77 będzie też kursować w weekendy do 2:00 w nocy. Zobaczcie, jakie zmiany nas czekają

Tramwaje będą jeździć częściej! Nowy rozkład od 1 maja
d2y4gvl
d2y4gvl

Od 1 maja zmienią się rozkłady jazdy wszystkich linii tramwajowych.* Jak zapowiada ZTM, składy będą podjeżdżać na przystanki częściej. Wzorem zeszłego roku, w Al. Jerozolimskich tramwaje także będą kursować dłużej. *W piątki i soboty składy linii 77 podjadą na przystanki co 20 minut aż do godziny 2:00 w nocy, a tramwaje linii 9 - codziennie do 1:00 w nocy.

Zarząd Transportu Miejskiego prowadził badania, które miały na celu opracować najoptymalniejszy rozkład tramwajów. Nazwano to "modele taktowania”. Kryją się za nim częstotliwości, z jakimi kursuje komunikacja w poszczególnych porach dnia i tygodnia. W nowym modelu taktowania, który obowiązywać będzie od 1 maja, wszystkie warszawskie linie tramwajowe zostały podzielone na trzy grupy: magistralne, główne i podstawowe.

- O tym do jakiej grupy zakwalifikowana zostanie dana linia zdecydowała liczba podróżujących nią pasażerów. I tak do linii magistralnych, które po zmianie rozkładów, w godzinach szczytu, podjeżdżać będą na przystanki co 4 minuty, przyporządkowano: 2, 9, 31 i 77. Kolejne linie, oznaczone numerami: 1, 24, 33, to linie główne. Te kursować będą w szczycie co 6 minut. Ostatnia grupa to linie podstawowe: 3, 4, 6, 7, 10, 11, 13, 14, 15, 17, 18, 22, 23, 25, 26, 27, 28, 35, 41, które na przystanki podjadą odpowiednio co 8 minut - mówią urzędnicy.

Dotychczas linie podzielone były na magistralne, kursujące co 5 minut i podstawowe – co 10 minut.

Ponadto w godzinach największego ruchu, na trasy niektórych linii wyjadą dodatkowe składy. Linia 20, ze względu na jednotorowy odcinek do Boernerowa kursować będzie co 10 minut. Po zmianach tramwaje nie tylko w godzinach szczytu podjadą częściej na przystanki. Pomiędzy szczytami częściej kursować będą linie: 1, 2, 3, 4, 6, 7, 9, 10, 11, 13, 14, 15, 17, 18, 20, 22, 23, 25, 27, 28, 31, 33, 35 i 77.* Linie magistralne zwiększą częstotliwość kursowania z 7,5 minuty do 6 minut, a podstawowe z 15 do 12 minut.* Również co 6 minut podjadą na przystanki tramwaje linii głównych 1 i 33.

d2y4gvl

To nie jedyne zmiany, które czekają na pasażerów od pierwszego maja. Na linii 15 pilotażowo wprowadzone zostanie rozwiązanie „mniejszym częściej”. W dni powszednie wieczorem oraz w soboty i niedziele rano i wieczorem, na trasie tej linii będę kursować składy jednowagonowe, a nie jak dotychczas dwuwagonowe. Dzięki tej zmianie tramwaje podjeżdżać będą co 10 minut.

Kolejną nowością będą kursy wariantowe. Co drugi kurs tramwajów linii 9, poza godzinami szczytu, kończyć będzie na rondzie Wiatraczna. Wszystkie zawracające tu składy oprócz numeru linii będą miały na wyświetlaczu napis „Wiatraczna kurs skrócony”. Takie rozwiązanie wprowadzone będzie również w soboty na linii 15, co ułatwi dojazd na bazar przy Bakalarskiej.

Zmiany są rezultatem stażu, który pracownicy ZTM, w ramach projektu unijnego „Fabryka innowacji w komunikacji miejskiej w Warszawie”, odbyli w instytucjach organizujących transport publiczny m.in. w Pradze (Ropid). To właśnie na czeskiej stolicy wzorowany jest wprowadzany w Warszawie model tramwajowych rozkładów jazdy.

d2y4gvl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2y4gvl
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj