Trwa ładowanie...

Tramwaj na Powstańców Śląskich już w ten weekend

Walka o ten odcinek torów trwała od 20 lat

Tramwaj na Powstańców Śląskich już w ten weekend
d1ekfqb
d1ekfqb

Po wielu opoźnieniach w końcu pojedziemy tramwajem na Powstańców Śląskich. Walka o tę linię trwała od 20 lat. Urzędnicy w 2010 podawali, że pierwszy tramwaj pojedzie tędy w 2011 roku, potem przesunięto termin na wiosnę 2012 roku. Potem oczekiwano na decyzję środowiskową. Jeszcze niedawno spodziewaliśmy się tramwaju na Boże Narodzenie 2014 roku. Teraz jednak stanie się to już na pewno - tramwaj ruszy w Walentynki.

Odcinkiem między Radiową a Górczewską będzie kursowała nowa linia tramwajowa 11. Równolegle do kursowania linii tramwajowej utrzymane zostanie również funkcjonowanie dwóch najpopularniejszych tymczasowych przystanków autobusowych.

Nowa linia 11 będzie łączyła ze sobą początkowe stacje I linii i II linii metra. Dodatkowo – początkowo – jej zadaniem będzie także wzmocnienie komunikacji tramwajowej w ciągu al. Jana Pawła II co będzie miało ogromne znaczenie w czasie pierwszego etapu zmian związanych z zamknięciem ul. Wołoskiej. Trasa „jedenastki” będzie następująca: METRO MŁOCINY – Nocznickiego – Wólczyńska – Broniewskiego – al. Reymonta – Powstańców Śląskich – Połczyńska – Wolska – Skierniewicka – Kasprzaka – Prosta – RONDO DASZYŃSKIEGO – Prosta – al. Jana Pawła II – pl. Grunwaldzki – ks. Popiełuszki – Słowackiego – METRO MARYMONT. Tramwaje będą podjeżdżały na przystanki co 10 minut w godzinach szczytu a co 15 minut poza szczytem oraz w dni świąteczne. Docelowo linia zostanie skierowana na trasę z Młocin do ronda Daszyńskiego.

Równolegle do uruchomienia „jedenastki” skrócona zostanie trasa linii 6. Obecnie z Gocławka dojeżdża aż na Koło (przez most Gdański i Młociny). Wraz z uruchomieniem linii 11 „szóstka” będzie z Gocławka dojeżdżała tylko do Młocin. Jej częstotliwość nie zmieni się. Linia nadal będzie kursowała co 10 minut w szczycie i co kwadrans poza szczytem i w święta. Docelowo, nowym odcinkiem trasy tramwajowej wzdłuż Powstańców Śląskich kursować również będzie linia 28, która zostanie przeniesiona z Koła na pętlę Os. Górczewska.

d1ekfqb

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, możliwe będzie utrzymanie funkcjonowania dwóch najpopularniejszych tymczasowych przystanków autobusowych w kierunku północnym (Bemowo-Ratusz i Kazubów) dla linii autobusowych jadących na wprost, czyli 112 i 184. W ciągu całego dnia z pierwszego korzysta ok. 2 tys., a z drugiego ok. 1 tys. pasażerów. To pokazuje, że ich utrzymanie jest konieczne. Żeby jednak zapewnić pasażerom autobusów z nich korzystających bezpieczeństwo, zostaną one trwale odgrodzone od torów tramwajowych - mówią urzędnicy. Dodatkowo, same platformy przystankowe zostaną poszerzone kosztem pasów ruchu dla samochodów. Przystanek przy bemowskim ratuszu dla linii skręcających z ul. Górczewskiej (171, 523 i E-2), zostanie zlokalizowany przed skrzyżowaniem.

Decyzja o uruchomieniu kursowania tramwajów na nowym odcinku linii wzdłuż Powstańców Śląskich została wstrzymana do czasu wykonania pomiarów wykorzystania tymczasowych przystanków autobusowych. Ze względu na wciąż niezakończoną przebudowę wschodniej jezdni Powstańców Śląskich (w kierunku Nowego Bemowa), ruch w obu kierunkach odbywa się po jezdni zachodniej (w kierunku Połczyńskiej). Przystanki autobusowe dla linii jadących w kierunku północnym zostały zaś ułożone, ze względu na brak miejsca, w bardzo małej odległości od torów. Ze względów bezpieczeństwa obawiano się, że uruchomienie tramwaju wymusi ich likwidację. Nie było również pewności czy kursujący tramwaj będzie w stanie zastąpić na tym odcinku autobusy.

W pierwszym okresie kursowania linii 11 nie zostaną wprowadzone żadne zmiany w kursowaniu linii autobusowych. ZTM planuje co prawda pewne korekty w układzie linii, jednak ich wprowadzenie zostanie poprzedzone konsultacjami społecznymi. O terminie ich rozpoczęcia poinformujemy.

d1ekfqb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ekfqb
Więcej tematów