Trwa ładowanie...

Świecące ścieżki rowerowe w Warszawie? Projekt robi wrażenie

Migoczące w nocy, świecące ścieżki rowerowe w Warszawie? Są już w Holandii i pod Lidzbarkiem Warmińskim. Teraz mają szansę powstać na Białołęce w ramach Budżetu Obywatelskiego na rok 2021.

Świecące ścieżki rowerowe w Warszawie? Projekt robi wrażenieŹródło: Materiały TPA Pruszków
d2wahjq
d2wahjq

Ścieżka jak przeniesiona z obrazów Van Gogha w Warszawie? To całkiem możliwe. Taki projekt wpłynął w ramach Budżetu Obywatelskiego na rok 2021. Stoją za nim Filip Pelc i Kamil Białokos. Pomysłodawcy chcieliby, by ścieżki powstały na ul.Piwoniowej i ul. Polnych Kwiatów na Białołęce. Według nich ścieżka poprawi bezpieczeństwo rowerzystów po zmroku. Szacunkowy koszt pomysłu to 250 tys. zł.

Pomysłodawcy wzorowali się na świecącej ścieżce w Niderlandach. Ta powstała w 2015 roku, zainspirowana "Gwiaździstą nocą" Vincenta Van Gogha. W nocy ścieżka zamienia się w rozświetlone gwiaździste niebo. Niderlandzka ścieżka wykorzystuje gęsto ułożone migoczące kamienie, które oświetlane są przez solarne LEDy. Ścieżka jest samowystarczalna i wykorzystuje energię słoneczną. Całość robi piorunujące wrażenie.

Zobacz także: Ptasie wiry powietrza. Naukowcy nagrali niesamowite wideo

Świecące ścieżki w Polsce?

Podobna ścieżka istnieje już w Polsce. W 2016 roku stworzono ją w okolicy Lidzbarka Warmińskiego. Ścieżka prowadzi nad Jezioro Wielechowskie i jest wielką atrakcją regionu. Za projektem gwiaździstej ścieżki stoi polska firma TPA z Pruszkowa. Twórcy poszli o krok dalej od swoich niderlandzkich kolegów. Warmińska ścieżka nie potrzebuje dodatkowego oświetlenia. Cała tajemnica kryje się w tzw. luminoforach, które w ciągu godziny na słońcu, "zbierają" tyle energii, by świecić w nocy przez 10 godzin.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

d2wahjq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2wahjq
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj