"Spier***aj, nieroby jesteście". Mocny film demaskuje agresję warszawskich kierowców [WIDEO]
Od agresji słownej do prób przejechania, potrącenia lusterkiem samochodu lub otwartymi drzwiami samochodu. Z tym muszą się zmagać kontrolerzy Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego.
06.12.2016 13:45
Uderzenie w twarz, potrącenie przez samochód, ciężkie pobicie, wyzwiska i obelgi – kontrolerzy Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego każdego dnia spotykają się z agresją ze strony [kierowców](https://praca.money.pl/oferty/kierowca-ce/). Tylko za to, że wykonują swoją pracę. Zarząd Dróg Miejskich opublikował mocny film, który pokazuje z czym muszą zmagać kontrolerzy.
„Kontroluj się” – to hasło najnowszej kampanii społecznej Miasta Stołecznego Warszawy i Zarządu Dróg Miejskich. Ma zwrócić uwagę na to, jak trudna jest praca kontrolerów Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego (SPPN) i z jaką agresję ze strony kierowców kontrolerzy muszą mierzyć się na co dzień. Ich praca przynosi wymierne korzyści wszystkim mieszkańcom Warszawy. Dochody z parkowania przeznaczane są przecież na rozwój miasta – m.in. na remonty dróg.
W ramach kampanii Zarząd Dróg Miejskich opublikował film, który pokazuje z czym na codzień muszą zmagać się kontrolerzy Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego. Autetentyczne nagrania szokują poziomem agresji ze strony kierowców. Pod adresem kontrolerów padają takie wyzwiska jak: "Spier***aj, nieroby jesteście", "Gdyby nie było tu ludzi, to bym ci tak napier***ił, że nie mógłbyś chodzić". "Zna pan więcej niż 150 słów?", "Debile".
Zawód "podwyższonego ryzyka"
Kontrolerów jest zaledwie 47, w tym 13 kobiet . - To osoby w różnym wieku, mamy m.in. pracownika, który ma 70 lat i świetnie wywiązuje się z obowiązków - mówi WawaLove.pl Paweł Olek, rzecznik ZDM . Dodaje, że kontrolerom, mimo iż wykonują zawód „podwyższonego ryzyka”, nie przysługuje im żadna dodatkowa ochrona prawna. Codziennie wychodzą na miasto i codziennie spotykają się z aktami agresji.
Ich praca polega na tym, że podczas dwóch zmian, od 7.30 do 18.30, kontrolują samochody. Wydają też kierowcom DOD-y, czyli Dokumenty Opłaty Dodatkowej. Podchodzą, robią zdjęcie i wręczają pismo wzywające do uiszczenia rachunku. Strefa Płatnego Parkowania Niestrzeżonego w stolicy obejmuje dziś ok. 30 tys. miejsc parkingowych, tylko w centrum miasta. Kara za nieuiszczenie opłaty wynosi 50 zł. - Od kiedy zacząłem pracować, ja oraz moi koledzy doświadczamy przemocy ze strony tych, którzy nie godzą się na opłatę w płatnej strefie - mówi WawaLove.pl pan Rafał, kontroler ZDM . - Na sto przypadków to od 20 do nawet 40 razy. Od agresji słownej do prób przejechania, potrącenia lusterkiem samochodu lub otwartymi drzwiami samochodu - dodaje pan Rafał.
Przeczytajcie również: 400 zł dla rodziców na opłacenie żłobka. Nowy projekt ratusza