Trwa ładowanie...

Słynna palma zniknie z ronda de Gaulle'a? Radni podjęli decyzję

Jakie zmiany czekają mieszkańców stolicy?

Słynna palma zniknie z ronda de Gaulle'a? Radni podjęli decyzję
d3s9f1x
d3s9f1x

Na czwartkowym posiedzeniu Rady miasta przyjęto plan zagospodarowanie przestrzennego dla rejonu ulicy Foksal. Zakłada on m.in. zmianę ronda*de Gaulle'a na skrzyżowanie. Co stanie się z palmą? *

O likwidacji ronda i zastąpieniu go skrzyżowaniem WawaLove.pl informowało już kilka lat temu. - Teraz to tak naprawdę nie jest rondo, tylko skrzyżowanie o ruchu okrężnym. Przy zamianie na skrzyżowanie ruchowo można by zyskać, szczególnie autobusymiałyby lepsze warunki przejazdu - mówił wtedy Gazecie dr Andrzej Brzeziński, ekspert od spraw komunikacji z Politechniki Warszawskiej.

W czwartek radni Warszawy podjęli decyzję i uchwalili plan. Jakie zmiany czekają mieszkańców stolicy?

d3s9f1x

Plan zakłada nadanie Alejom Jerozolimskim charakteru wielkomiejskiej ulicy i stworzenie spacerowej trasy wzdłuż Skarpy Warszawskiej. Oznacza to zwężenie jej do dwóch pasów ruchu w każdą stronę (z ewentualnym dodatkowym buspasem, lub pasem autobusowo tramwajowym, które prowadziłyby dalej wzdłuż mostu Poniatowskiego), puszczenie ruchu rowerowego jezdnią, nasadzenie szpaleru drzew wzdłuż ulicy.

Kolejną zmianą będzie powstanie przejścia dla pieszych przy stacji PKP Powiśle i przy Muzeum Narodowym. Przy tym ostatnim piesi często skracają drogę między muzeum a przystankiem autobusowym narażając się na niebezpieczeństwo. Poza tym przy stacji PKP Powiśle powstaną dodatkowe przystanki tramwajowe.

Zmiany mogą dotknąć również Nowy Świat. Dopuszczono tam możliwość przywrócenia ruchu tramwajowego na ulicy. W planie znalazł się też zapis o budowie budynków na tyłach Nowego Światu, czyli w miejscu, gdzie obecnie znajdują się słynne pawilony.

Co z palmą?

Największe kontrowersje wzbudza przebudowa ronda de Gaulle'a. Na jego miejscu ma powstać skrzyżowanie. Według radnych ta zmiana "upłynni ruch i ułatwi poruszanie się komunikacji miejskiej, pieszym i rowerzystom”.

d3s9f1x

Palma autorstwa Joanny Rakowskiej, która już od 14 lat stoi na środku ronda de Gaulle'a i jest jednym z najbardziej charakterystycznych instalacji w Warszawie, ma zostać przesunięta. Plan zagospodarowania przestrzennego "dopuszcza zachowanie” palmy, ale nie wiadomo, w który rejon zostanie przeniesiona. Z dokumentu wynika, że stanie "w rejonie skrzyżowania” alei Jerozolimskim z Nowym Światem. Jednak dokument nie podaje szczegółów przeniesienia instalacji.

d3s9f1x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3s9f1x
Więcej tematów