Trwa ładowanie...

"Skaryszewski płonął już dwa razy". ZOM prosi o rozwagę przy grillowaniu

Za nielegalne grillowanie możemy zapłacić nawet 500 zł mandatu

"Skaryszewski płonął już dwa razy". ZOM prosi o rozwagę przy grillowaniu
d2qsvcn
d2qsvcn

Wysoki stopień zagrożenia pożarowego odnotowywany jest nie tylko w lasach, ale także w miejskich parkach, przede wszystkim za sprawą panującej w mieście suszy. W ciągu ostatniego tygodnia dwukrotnie doszło do zaprószenia ognia w parku Skaryszewskim. Interweniowała straż pożarna.

Według najnowszych szacunków samorządów, a terenie województwa mazowieckiego około 45 tys. gospodarstw oraz 383 tys. ha użytków rolnych zostało dotkniętych suszą. W samym tylko powiecie warszawskim zostało poszkodowanych 3223 gospodarstw, a do urzędu wojewódzkiego wciąż spływają nowe dane dotyczące szkód spowodowanych suszą. Do tego wciąż utrzymuje się niski stan wód w rzekach (27 sierpnia Wisła osiągnęła rekordowo niski poziom 42 cm).

Nic tak nie sprzyja pożarom jak właśnie susza. W warszawskich parkach obowiązuje wprawdzie zakaz rozpalania ognisk, jednak amatorów grillowania nie brakuje. - Dlatego osobom piknikującym przypominamy, żeby po pikniku dobrze wygasić zużyty węgiel drzewny, spakować go do worków i wraz z innymi odpadami wyrzucić do kosza. Dokładnie należy też gasić papierosy, a niedopałki zawsze wyrzucać do pojemników na śmieci - poinformowała WawaLove.pl Zofia Kłyk z Zarządu Oczyszczania Miasta . To samo dotyczy zielonych terenów nad Wisłą i innych, podobnych miejsc. Przypominamy też, że w Ogrodzie Saskim i parku Ujazdowskim, grillowanie nie jest dozwolone ze względu na reprezentacyjny charakter obiektów.

Gdzie i jak grillować?

Nie ma jednolitych przepisów, które określałyby warunki na jakich możemy grillować w Warszawie. Zanim zdecydujemy się zjeść kiełbasę pod chmurką warto dokładnie przeczytać regulamin parku, do którego się wybieramy. Są takie, w których jest to zabronione, jak w parku Sowińskiego, Łazienkach czy Moczydle. W Warszawie mamy aż 75 parków. W większości z nich można grillować, inne podlegają dzielnicom i to ich władze ustalają zasady korzystania z parków.

d2qsvcn

Na pewno można grillować w następujących miejscach: Park Bródnowski, Park Górczewska, Park Praski, Park Skaryszewski, Pole Mokotowskie, Kępa Potocka, plaża Stadion (przy Narodowym), plaża przy Saskiej Kępie, plaża Żoliborz (przy ul. Wybrzeże Gdyńskie 2). Ponadto wyznaczone miejsca posiadają: Las Młociński, Park Leśny Bemowo oraz Fort Bema.

Wróciły upały, termometr najbliższych dniach pokaże nawet 30 stopni (na niedzielę synoptycy zapowiadają 34 stopnie!), wybierając się na grillowanie warto zabrać ze sobą - oprócz kiełbasy - zdrowy rozsądek. Pamiętajmy też, że za nielegalne grillowanie możemy zapłacić nawet 500 zł mandatu.

d2qsvcn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2qsvcn
Więcej tematów