ŚDM w Warszawie. Na Krakowskim Przedmieściu stanie multimedialny pawilon
Program warszawskich DwD
20 lipca do stolicy Polski przyjadą pielgrzymi z całego świata, by uczestniczyć w wydarzeniach poprzedzających Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. Z myślą o mieszkańcach Warszawy, turystach i uczestnikach Dni w Diecezjach poprzedzających Światowe Dni Młodzieży, przez lipcowy tydzień na skwerze Hoovera przy Krakowskim Przedmieściu działać będzie Miejska Strefa Kultury.
Oblicza się, że do stolicy w przyjechać może nawet 30 tys. pielgrzymów. Prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz mówiła podczas czwartkowej konferencji, że do Warszawy przyjadą goście z tak odległych krajów jak Ghana, Filipiny, Indonezja, Kostaryka czy Wybrzeże Kości Słoniowej. Wspierać ich będzie ponad 750 wolontariuszy. Będzie można ich spotkać w najważniejszych punktach miasta: na lotnisku, dworcach kolejowych, w pobliżu atrakcji turystycznych i kościołów, które będą zwiedzać goście.
- Pielgrzymów powita radosny koncert "Wiara, nadzieja, miłość". Odbędzie się 21 lipca, o godz. 19.30 na placu marszałka Piłsudskiego; będzie tam z pewnością kilkadziesiąt tysięcy widzów z całego świata. Zapraszamy oczywiście też mieszkańców miasta. Na wielopoziomowej scenie wystąpi ponad 200 wykonawców z całego świata - powiedziała prezydent stolicy.
Koncert będzie składał się z trzech części. W pierwszej zagra brazylijski zespół "Wspólnota Shalom" z udziałem muzyków z innych krajów oraz warszawski zespół "Wiarygodni". Później na scenie pojawi się orkiestra symfoniczna, chóry i młodzi soliści warszawscy, repertuar przygotuje Piotr Rubik. W trzeciej części koncertu uczestnicy wysłuchają najbardziej znanych utworów o stolicy, np. "Sen o Warszawie". Na scenie pojawią się m.in.: Zygmunt Staszczyk, Zbigniew Wodecki, Piotr Cugowski oraz zespół Sound'n'Grace.
Pawilon multimedialny
Na skwerze Hoovera zorganizowana zostanie Miejska Strefa Kultury czyli przestrzeń, gdzie odbywać się będą spotkania z gośćmi, wydarzenia kulturalne, sportowe i społeczne, których organizatorem jest Centrum Myśli Jana Pawła II. Będzie też działało kino plenerowe.
W specjalnym pawilonie ustawionym przy Krakowskim Przedmieściu 66 (przed Biblioteką Rolniczą) prezentowana będzie wystawa "Jan Paweł II. Źródła". Ekspozycja ma przybliżyć zwiedzającym najważniejsze wydarzenie i postacie związane z dziejami polskiego chrześcijaństwa. Narratorem, który przedstawi gościom tę historię będzie... Jan Paweł II. W ramach Miejskiej Strefy Kultury przygotowywanych jest także kilka innych wystaw.
Pawilon, zaprojektowany przez pracownię Nizio Design International, ma m.in. upamiętniać 1050. rocznicę chrztu Polski, pokazać "intelektualne oraz duchowe doświadczenie XX wieku" oraz zaprezentować osobom, które przybyły na Światowe Dni Młodzieży historię naszego kraju.
Władze Warszawy przeznaczyły na organizację ŚDM w stolicy łącznie 6 mln zł.
Przeczytajcie też: Ochota przeznaczyła 250 tys. na ŚDM. "To połowa pieniędzy na kulturę w dzielnicy"