Rusza XVII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. F. Chopina
Jako pierwsi zagrają trzej Polacy
XVII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. F. Chopina zainauguruje koncert wybitnej pianistki Marthy Argerich. Zagra ona 1 października w warszawskiej Filharmonii Narodowej. Potem nastąpią 23 konkursowe dni, w tym 15 dni przesłuchań młodych pianistów z 20 krajów.
- W zasadzie odbędą się trzy koncerty inauguracyjne - zaznaczył Artur Szklener, dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, który jest organizatorem XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina. I Nadzwyczajny Koncert Inauguracyjny odbędzie się 1 października w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Wystąpią wybitni argentyńscy pianiści Martha Argerich, która zagra Koncert fortepianowy a-moll op. 54 Roberta Schumanna oraz Nelson Goerner - w jego wykonaniu Koncert fortepianowy a-moll op. 17 Ignacego Jana Paderewskiego. Orkiestrę Filharmonii Narodowej poprowadzi Jacek Kaspszyk.
Pierwsi zagrają Polacy
Tego wieczoru zostanie też wykonany Polonez na orkiestrę symfoniczną Krzysztofa Pendereckiego - utwór zamówiony przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina dla uświetnienia inauguracji. 2 października odbędą się dwa koncerty inauguracyjne; w Filharmonii Narodowej zagra amerykański pianista, laureat Konkursu Chopinowskiego w 1970 r. Garrick Ohlsson; wykona on Ferruccio Busoniego: Koncert na fortepian, orkiestrę i chór męski op. 39. Towarzyszyć Ohlssonowi będą Chór Męski i
Orkiestra Filharmonii Narodowej pod dyr. Wojciecha Rajskiego. Tego samego wieczoru w Sali Koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach wystąpi Martha Argerich z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia pod batutą Jacka Kaspszyka. W programie - jak się dowiedziała PAP - nastąpiła zmiana: zamiast zapowiadanego II
Koncertu fortepianowego B-dur op. 19 Ludwiga van Beethovena, zostanie wykonany I Koncert fortepianowy C-dur op. 15 Beethovena oraz Obrazki z wystawy Modesta Musorgskiego. 3 października o godz. 10 rozpocznie się I etap konkursowych przesłuchań, który potrwa do 7 października. Jako pierwsi zagrają, według wylosowanej 30 września kolejności, trzej Polacy:
Tymoteusz Bies, Rafał Błaszczyk, Łukasz Piotr Byrdy.
30 tys. euro dla zwycięzcy
W konkursie weźmie udział 78 pianistów z 20 krajów, w tym 15 Polaków II etap konkursu odbywać się będzie od 9 do 12 października; III etap od 14 do 16. Pianiści, którzy wykonywać będą wyłącznie kompozycje Chopina, będą mieli do dyspozycji 4 marki fortepianów, tak samo jak w 2005 roku: Steinway, Yamaha, Kawai i Fazioli. 10 pianistów zakwalifikowanych do finału, który odbędzie się 18-20 października, wykona jeden z dwóch koncertów fortepianowych Chopina z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Narodowej pod dyr. Jacka Kaspszyka.
Występy oceniać będzie 17-osobowe międzynarodowe jury pod przewodnictwem prof. Katarzyny Popowej-Zydroń. Przejęła ona tę funkcję po prof. Andrzeju Jasińskim. Popowa-Zydroń jest pianistką i pedagogiem, której studenci w ostatnich konkursach sięgali po laury (w 2005 r. I nagrodę zdobył Rafał Blechacz, w 2010 r. finalistą konkursu został Paweł Wakarecy).
W jury znajdują się zwycięzcy poprzednich konkursów: Adam Harasiewicz (1955), Martha Argerich (1965), Garrick Ohlsson (1970), Yundi (2000), a także: Dmitri Alexeev, Akiko Ebi, Philippe Entremont, Nelson Goerner, Andrzej Jasiński, Janusz Olejniczak, Piotr Paleczny, Ewa Pobłocka, John Rink, Wojciech Świtała, Dang Thai Son i Dina Yoffe. - Konkurs zapowiada się bardzo interesująco, ponieważ już podczas eliminacji okazało się, że wśród uczestników duża jest liczba doskonałych pianistów, znakomitych interpretatorów muzyki Chopina. A zatem i w samym konkursie zapewne spotkamy się z nowymi interpretacjami Chopina; niektóre będą bardzo świeże, a niektóre będą zachwycać klasycznym pięknem - powiedziała PAP prof. Popowa-Zydroń.
Zwycięzca otrzyma Złoty Medal i nagrodę w wysokości 30 tys. euro, a także liczne propozycje koncertowe. Ponadto dzięki współpracy Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina z wytwórnią Deutsche Grammophon już 6 listopada ukaże się chopinowski album - kronika konkursowa zwycięzcy konkursu. Pianiści będą też walczyć o nagrody specjalne za najlepsze wykonanie: mazurków, poloneza, koncertu i sonaty, a także o liczne nagrody pozaregulaminowe.
450 zgłoszeń z całego świata
Werdykt jury podany zostanie w nocy z 20 na 21 października br., a 21 października w Filharmonii Narodowej odbędzie się koncert laureatów, powtórzony następnie 22 i 23 października. Zainteresowanie konkursem jest ogromne. Już w ub.r., po ogłoszeniu naboru wniosków Narodowy Instytut Fryderyka Chopina otrzymał ponad 450 zgłoszeń z całego świata. Komisja kwalifikacyjna na podstawie analizy wysłanych nagrań i aplikacji wyłoniła 160 pianistów, którzy w kwietniu tego roku
w Warszawie wzięli udział w publicznych eliminacjach. Z tego grona jury do głównego konkursu dopuściło 77 pianistów. Udział w październikowym konkursie, z pominięciem eliminacji, zgodnie z regulaminem konkursu zapewniło sobie siedmiu. Kilku pianistów z rozmaitych powodów wycofało się z udziału w konkursie.
Każdy może posłuchać
Zmagania uczestników XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina będą dostępne dla odbiorców muzyki Chopina na całym świecie. Po raz pierwszy w historii konkursu wszystkie przesłuchania będzie można śledzić na żywo za pomocą specjalnej aplikacji mobilnej i smart TV. Aplikacja Chopin Competition da użytkownikom dostęp do wszystkich przesłuchań Eliminacji i październikowego konkursu. Pozwoli obejrzeć je w standardzie Full HD na urządzeniach mobilnych (systemy iOS i Android), smart TV oraz w klasycznych przeglądarkach internetowych. Po transmisji na żywo każdy z występów w ciągu kilku godzin zostanie udostępniony w aplikacji w trybie Video on Demand. Pozwoli to użytkownikom wracać do ulubionych interpretacji w dowolnej chwili.
Organizatorem XVII edycji konkursu jest Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Projekt objęty jest Programem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Kultura Dostępna".
/PAP/
Przeczytajcie też: Nowy rozkład PKP. Więcej pociągów z Warszawy, nowe przystanki Pendolino