Rusza konkurs na nową siedzibę Muzeum Sztuki Nowoczesnej i TR Warszawa
Harmonogram inwestycji przewiduje rozpoczęcie budowy w połowie roku 2016 oraz zakończenie jej w 2019 roku
15.09.2013 12:59
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Siedziby Muzeum i TR Warszawa przyjmą postać zespołu budynków, zrealizowanych na działce po północnej stronie placu Defilad, w miejscu przewidzianym na tę inwestycję od 2005 roku. Nowe programy funkcjonalne Muzeum i Teatru, dostosowane do obecnych realiów ekonomicznych, przewidują budynki skromniejsze i łatwiejsze w utrzymaniu.
Wybór architekta zostanie dokonany w ramach procedury negocjacji z ogłoszeniem. Ta dwuetapowa formuła ułatwia wyłonienie architektów z doświadczeniem przy projektach o dużej skali. Zainteresowani udziałem w postępowaniu muszą spełnić precyzyjnie określone, punktowane według skali ocen warunki dopuszczające. Tylko zespoły architektoniczne o udokumentowanym doświadczeniu w projektowaniu znaczących obiektów kulturalnych i prowadzeniu nadzoru autorskiego nad poważnymi inwestycjami zostaną dopuszczone do drugiego etapu procedury, w którym komisja przeprowadzi ocenę zaproponowanych przez architektów rozwiązań projektowych. Aspekt koncepcyjny przyszłego zespołu gmachów Muzeum i Teatru będzie tylko jednym z ocenianych elementów oferty architektów.
Planowane budynki są skromniejsze niż zakładano poprzednio: mają mieć w sumie 26 tysięcy metrów kwadratowych, stanowić spójny zespół urbanistyczny na placu Defilad, a wszystkie ich funkcje opisuje precyzyjnie przygotowany program funkcjonalny.
Harmonogram inwestycji przewiduje otrzymanie pozwolenia na budowę w połowie 2015 roku i rozpoczęcie budowy w połowie roku 2016 oraz zakończenie jej w 2019 roku. Realistycznie zostały określone budżety obu budynków: na 270 mln złotych dla Muzeum i 125 mln złotych dla Teatru, co uczyniono na podstawie danych o kosztach budowy ostatnio ukończonych obiektów.
W październiku 2014 będzie gotowy zamówiony przez Urząd m. st. Warszawy koncepcyjny projekt przebudowy infrastruktury pod placem Defilad, co pozwoli racjonalnie projektować przyłącza obu budynków. Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu m.st. Warszawy rozpoczęło procedurę punktowej zmiany miejscowego planu zagospodarowania działki na placu Defilad, ze względu na to, że obecne zapisy mówią o jednym gmachu, a nowy plan inwestycji zakłada wybudowanie dwóch mniejszych budynków.